Kaplica Królewska jak nowa

Kaplica Królewska w płockiej katedrze nabrała nowego blasku. Zakończone prace konserwatorskie przywróciły miejscu, gdzie spoczywają władcy Polski, dawną świetność. Teraz Kaplica czeka na turystów. A jak mówi proboszcz parafii katedralnej, ks. Stefan Cegłowski, jest to największa nekropolia Piastów w naszym kraju.
W Kaplicy Królewskiej jest sarkofag, w którym spoczywają szczątki średniowiecznych władców Polski Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Podczas spotkania z dziennikarzami ks. Stefan Cegłowski opowiadał o pracach związanych z odnowieniem Kaplicy. – A ich zakres był naprawdę bardzo duży. Dotychczas Kaplica była remontowana, ale doraźnie. Teraz prace były znacznie poważniejsze – mówił proboszcz płockiej katedry.
Dodał, że przymiarki do remontu Kaplicy rozpoczęły się w 2016 r. Wtedy powstała dokumentacja i kosztorys renowacji. – Okazało się, że kwota w kosztorysie jest na tyle wysoka, iż siłami tylko parafii nie udałoby się przeprowadzić renowacji albo trwałaby ona 10 lat. I wtedy pojawił się PERN, który został strategicznym sponsorem prac. Dzięki PERN mogliśmy rozpocząć renowację i szczęśliwie ją zakończyć. Bardzo za to dziękuję – mówił ks. Stefan Cegłowski.
Pracom konserwatorskim poddano m.in. polichromie w Kaplicy. Jak mówił proboszcz katedry, była to konieczność, bowiem w niektórych miejscach do wysokości półtora metra od podłogi, polichromii praktycznie nie było. Odnowiony został także sarkofag. Zyskał nowe narożniki, litery i insygnia królewskie. W trakcie prac została odnowiona także posadzka, uzupełniono ubytki w murze, Kaplica zyskała nową instalację elektryczną, a pod oknami powstały instalacje do odprowadzania wilgoci. Nowe życie zyskała także neorenesansowa krata kuta w żelazie, wykonana w 1913 r. według projektu Stefana Szyllera.
Odnowiony został także znajdujący się w Kaplicy ołtarz z portretem królewicza, św. Kazimierza Jagiellończyka pędzla Władysława Drapiewskiego, a także późnorenesansowe epitafium humanisty, prałata Pawła Głogowskiego.
Ks. Stefan Cegłowski poinformował, że podczas prac konserwatorskich nie był otwierany grobowiec. – Ale biskup płocki powołał komisję, która ma wyłonić zakład, który zajmie się zbadaniem DNA szczątków znajdujących się w Kaplicy – dodał. Marcin Kozarzewski, szef firmy Monument Service, która wykonywała remont, zaznaczył, że podczas prac było przeprowadzone rozpoznanie archeologiczne i architektoniczne.
W odnowionej Kaplicy Królewskiej czeka na turystów niespodzianka. To 12-minutowy program światło i dźwięk, podczas którego głos aktora, Wiktora Zborowskiego oprowadza turystów po najważniejszych zabytkach Kaplicy. Zwiedzanie Kaplicy jest możliwe o pełnych godzinach, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–15.00, a w niedzielę w godz. 14.00–17.00. Aby wejść do Kaplicy, trzeba zgłosić się do obsługi katedry. Minimalna grupa to pięć osób, maksymalna to ok. 20.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …