Najnowsze informacje

Kameralnie z perkusją i fortepianem

Po raz siódmy w Sierpcu odbył się Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Mazowieckiego. Impreza towarzyszyła Sierpeckim Dniom Muzyki. Wzięło w niej udział ponad 20 zespołów m. in. z Warszawy, Mławy, Gostynina.

To wielkie wydarzenie, podczas którego prezentują się nie tylko najmłodsi – ale też gościnnie – dorośli. W sali koncertowej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w Koncercie Muzyki Kameralnej wystąpili pedagodzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Przez kolejne dni wykładowcy-muzycy z UMFC pełnili już role jurorów. Przewodniczącym został prof. Andrzej Zieliński. Towarzyszyli mu m.in. prof. Magdalena Szczepanowska, prof. Krystyna Borucińska, Romuald Gołębiowski i Ryszard Bałauszko.
Po prezentacjach młodych muzyków trudno powiedzieć, jaki instrument jest najchętniej wybierany przez uczniów szkół muzycznych. Grają z równym zapałem zarówno na fletach, jak i akordeonach, gitarach, puzonach czy skrzypcach.
Zapewne łatwiej jest grać indywidualnie. W kilka osób trzeba o wiele więcej ćwiczeń, żeby uzyskać odpowiedni efekt brzmieniowy. Podczas festiwalu obserwowaliśmy nawet tak ciekawe kombinacje jak trio na dwie perkusje i fortepian. To zespół Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie.
Jednak najlepiej zagrało Trio smyczkowe „Concordia” z ZPSM nr 1 w Warszawie. Zdobyło Grand Prix Festiwalu oraz Nagrodę Marszałka Województwa. Nagroda Starosty trafiła do trio „Tokodu” z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie na skrzypce, wiolonczelę i fortepian.
Jury dostrzegło także talent sierpczan, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu. Ewa Jezierska i Szymon Bońkowski, tworzący duet fortepianowy znaleźli się na III miejscu. Dodatkowo pianiści odebrali Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Sierpca.
Na III miejscu podczas tegorocznego festiwalu znalazł się również kwintet akordeonowy. Klaudia Żukowska, Anna Sobolewska, Jakub Zdziebłowski, Nikodem Wenderlich oraz Michał Barański na co dzień ćwiczą pod okiem Grzegorza Domańskiego. Do młodych zdolnych sierpczan trafiły także wyróżnienia. Mowa o wyjątkowym duecie na saksofon i fortepian, który stworzyli Kinga Kowalkowska i Marcin Twardowski.
Dla wszystkich uczestników Edmund Szpanowski, znany sierpecki rzeźbiarz ufundował statuetki. Impreza co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Co podkreślają też jurorzy, nie brakuje uczestników, którzy pomimo młodego wieku reprezentują wysoki poziom gry na instrumentach.
Głównymi organizatorami festiwalu byli: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu, Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Mazowieckiego oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.    BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …