Jedziesz zaśnieżonym samochodem? Mandat nawet 500 złotych!

Kurtyna śnieżna ograniczająca widoczność to poważne zagrożenie dla kierowców. Powstaje ona, gdy przed nami jedzie nieodśnieżony samochód i spadający śnieg skutecznie ogranicza widoczność.
Takie zachowanie na drodze jest wykroczeniem, za co grozi mandat karny. – Śnieg na samochodzie to niemiła niespodzianka, która czeka wszystkich właścicieli pojazdów, które zimą parkowane są pod tzw. chmurką. Po opadach każdy pojazd, którym chcemy poruszać się po drodze, musi zostać odśnieżony. Liczenie na to, że podczas jazdy pęd powietrza zdmuchnie śnieg, nie jest zbyt bezpieczne. Zanim śnieg zostanie usunięty, nasz samochód jest słabo widoczny. A podczas zdmuchiwania można stworzyć bardzo poważne zagrożenie dla innych – komentuje rzecznik prasowy płockiej policji asp. sztab. Krzysztof Piasek.
Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, w jaki sposób można poruszać się po drogach. Jeden z przepisów odnosi się również do stanu pojazdów – jest to art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym – pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę; zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
– W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie odśnieżyć cały samochód, nie tylko szyby i tablice rejestracyjne. Tak samo wygląda sytuacja, gdy samochód co prawda nie jest zaśnieżony, ale w związku z mrozem ma zamarznięte szyby. Kierowca w tym przypadku również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usunięcia lodu czy też szronu z szyb – podsumowuje Krzysztof Piasek. – Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem zagrożonym mandatem karnym do 500 złotych. Należy jednak odśnieżać samochód nie dla uniknięcia kary, ale przede wszystkim dlatego, aby nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowca jadący nieodśnieżonym samochodem daje innym wyraźny sygnał, że nie liczy się on z bezpieczeństwem pozostałych użytkowników drogi.

(jac)
fot. www.pixabay.com

Zobacz kolejny artykuł

Mieszkańcy Rutskich nie kryją niezadowolenia

W Płocku znajdziemy wiele murali – tych wykonanych przez uznanych artystów, ale także przez lokalnych …