Jedenasty raz w sercu Płocka

Jak odróżnić fałszywy banknot od prawdziwego oraz jak wygląda bankowóz do przewożenia pieniędzy będzie się można dowiedzieć podczas tegorocznej edycji Jarmarku Tumskiego.

Już w piątek, 31 maja rozpocznie się XI Jarmark Tumski. Impreza potrwa do niedzieli, 2 czerwca. Organizatorzy wyznaczyli w sumie sześć stref: kolekcjonerską, dziecięcą, sztuki, wolności, złotego i handlową. Stanie w nich 360 stanowisk wystawienniczych w tym 78 kolekcjonerskich. W tym czasie odbędzie się też 16. Międzynarodowy Festiwal Romów „Cygańska Noc”. Przez trzy dni będzie się też ukazywał Kurier Tumski.
O atrakcjach XI Jarmarku Tumskiego opowiadali w ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski, dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj, ambasador Jarmarku Bohdan Kowalczyk oraz dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski. Stoiska handlowe i kolekcjonerskie tradycyjnie zostaną rozstawione na Nowym Rynku, wzdłuż ulicy Tumskiej, placu Narutowicza, ulicy Grodzkiej aż do Starego Rynku. – W tym roku zostały przygotowane, prócz tradycyjnych stref – kolekcjonerskiej i handlowej – także strefy: złotego, wolności oraz jarmark dziecięcy – mówił podczas konferencji zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski.

Denar Mieszka i „urodziny” złotówki
Oficjalną monetą pamiątkową tegorocznego Jarmarku Tumskiego będzie denar Mieszka. To replika historycznej monety, która jest widoczna na odwrotnej stronie banknotu dziesięciozłotowego, na stronie głównej jest wizerunek Mieszka I. – Nie precyzujemy, czy jest to moneta Mieszka I, czy Mieszka II. Opinie historyków są w tej sprawie podzielone – mówi ambasador Jarmarku Bohdan Kowalczyk.
Jedną z tegorocznych atrakcji będzie z pewnością strefa złotego przygotowana przez Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia wprowadzenia polskiej złotówki. – 28 lutego 1919 roku uznano, że walutą obiegową w Rzeczypospolitej będzie polski złoty dzielący się na sto groszy. Pierwsza polska złotówka wybita została w mennicy w Paryżu w 1924 roku – przypomina Bohdan Kowalczyk.
Historia polskiego złotego zaczęła się już w XV wieku. W 1456 roku sejm w Piotrkowie uznał jednostkę obliczeniową właśnie w postaci polskiego złotego, która następnie stała się wyznacznikiem złotego pieniądza, czyli dukata.
Z okazji setnych „urodzin” polskiej złotówki Narodowy Bank Polski ma przygotować dla osób, które odwiedzą Jarmark Tumski wystawę poświęconą naszej walucie. Będzie można ją oglądać na ulicy Tumskiej, naprzeciwko Kina Przedwiośnie. To 12 wielkoformatowych plansz prezentujących losy polskiego pieniądza od XVI wieku do XX wieku. W piątek i w sobotę będzie też okazja do nabycia monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP. W strefie złotego chętni będą mogli zgłębić tajniki zabezpieczeń polskich banknotów. Będzie też matryca do wybijania monet okolicznościowych, sejf z nagrodami, konkursy, gry i zabawy dla dzieci oraz bankowóz wykorzystywany przez NBP.

Reklama

Strefa wolności
W strefie wolności na placu Narutowicza będzie okazja do dyskusji o tym, jak zapobiegać mowie nienawiści oraz chronić prawa człowieka. – Przygotowaliśmy projekcje filmów z Festiwalu Watch Docs. Pokażemy też prace przygotowane na konkurs na grafikę antyfaszystowską ogłoszony przez Obywateli RP – mówił podczas konferencji dyrektor POKiS-u Radosław Malinowski.
Strefa dziecięcia to sposób na aktywizowanie przedsiębiorczości wśród najmłodszych mieszkańców Płocka. W tej strefie dzieci będą mogły wymieniać się swoimi zabawkami lub sprzedawać je za symboliczne kwoty.
1 czerwca odbędzie też marsz szlakiem płockiego PCK w ramach Triady Nordic Walking. Tego dnia organizowany jest też festiwal „Noc Cygańska”.

Spotkanie z kulturą
Tradycyjnie w rejonie siedziby Muzeum Mazowieckiego zlokalizowana zostanie strefa kolekcjonerska.
Muzeum Mazowieckie też przygotowało wiele atrakcji. Odbędą się warsztaty ceramiczne, konkursy plastyczne, gry, zabawy, warsztaty kuchni molekularnej. Będzie można metodą dekupażu zdobić doniczki.
Jak co roku podczas Jarmarku Tumskiego przygotowana została wystawa „Ze zbiorów płockich kolekcjonerów”. Wystawę można już oglądać w Muzeum Mazowieckim, a tematów jest kilka: „Widoki Płocka – szkoły płockie”, „Bony Miejskie i Banknoty testowe”, „Malarstwo na monetach Mennicy Polskiej”, „Boska komedia Dantego Alighieri”, „Lampy naftowe” oraz „Guziki sochocińskie”. – Zależy nam, aby przy okazji Jarmarku Tumskiego zaprezentować to, co płockie. Muzeum jest doskonałym miejscem do takiej prezentacji – mówi dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj.

teks i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie Związku Miast Polskich

Z inicjatywy władz Płocka, Związek Miast Polskich powołał stałą komisję partnerstwa publiczno-prywatnego. Spotkanie odbyło się …