Najnowsze informacje

Jarmark Kasztelański w Nowej Górze

15 zespołów prezentowało się na III Powiatowym Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych połączonym z II Jarmarkiem Kasztelańskim. W Nowej Górze degustowano też potrawy regionalne, a na koniec wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Masovia”.
– Tegoroczna edycja Przeglądu była integralną częścią projektu realizowanego przez powiat płocki, przy znaczącym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt pod nazwą „Pomni tradycji…” w swoim założeniu miał na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży, utalentowanym muzycznie młodym mieszkańcom powiatu płockiego, bogactwa polskiego dziedzictwa kulturowego i tradycji przejawiającego się w pieśniach, tańcu, sztuce ludowej – powiedziała dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Małgorzata Struzik.
W przeglądzie brały udział zespoły z powiatu płockiego: Zespół Wokalno-Taneczny „Łętowiaczek”, Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Gąbiniaki”, „Pogodna Jesień”, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Kamieniaki”, „Wesołe Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Smardzewie, „Dzieci Ziemi Łąckiej”, „Teodorki” z Nowej Góry, Kapela Ludowa „Czermno”, Zespół Ludowy „Czermno”, „Gąbinianki”, „Ludowe nutki”, „Grzybowianki”, Zespół Wokalno-Instrumentalny „Bogdanki”, „Tańczące Górskie Iskierki” i „Staroźrebianki”.
Miasto i gminę Gąbin reprezentowały cztery zespoły: „Czermno”, „Gąbiniaki”, „Kamieniaki” i „Gąbinianki”. Dwa z nich odniosły sukces i otrzymały z rąk starosty płockiego pamiątkowe statuetki, nagrody pieniężne oraz okolicznościowe upominki promujące projekt „Pomni tradycji…”.
Zespół i Kapela Ludowa „Czermno” zwyciężył już po raz trzeci z rzędu. Zespół powstał w 1969 roku, ale miał też swój gorszy okres. W latach 80 przestał istnieć, jednak ówczesna kierownik formacji postarała się, aby po 20 latach został reaktywowany. Starsi członkowie zespołu działali wcześniej jako kapela ludowa, która zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach m.in. w Kazimierzu, Baranowie, Bytowie, Płocku, Warszawie. Nagrania Kapeli można często usłyszeć w audycjach I Programu Polskiego Radia. W latach świetności Zespół nagrał znajdujące się w archiwum Muzeum Etnograficznego w Warszawie „Wesele Czermnowskie”.
– Jesteśmy autentycznym zespołem ludowym, prezentujemy folklor niestylizowany, występujemy w naszych regionalnych strojach czermnowskich. Wszystkie piosenki, przyśpiewki, tańce przekazuje nam najstarsze pokolenie. Od lat są niezmienne, ponieważ nie mamy żadnego choreografa. Jesteśmy mieszkańcami regionu sannicko-gąbińsko-czermnowskiego, gdzie od wielu pokoleń pielęgnowane są tradycje ludowe. Nasz zespół jest wielopokoleniowy. Najstarszy w zespole jest skrzypek Józef Ciastek, który ma 88 lat, a najmłodsi skończyli dopiero 18. Pan Józef w 2000 roku za swoją działalność został odznaczony medalem Oskara Kolberga – jest to najwyższe odznaczenie dla twórców ludowych. Obecnie kapela składa się z trzech osób grających na skrzypcach, harmonii polskiej i bębenku oraz 6 par jednocześnie tańczących i śpiewających – mówi kierownik zespołu „Czermno” Marzena Ledzion.
Zespół „Gąbinianki”, którego kierownikiem jest Ewa Gieras zawiązał się we wrześniu 2006 roku. Występował podczas I Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”. Członkowie zespołu są w wieku od 13 do 14 lat.
Opiekunem zespołu „Kamieniaki” oraz „Gąbiniaki” jest Nina Gościniak. „Kamieniaki” działają od 1998 roku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gąbinie. Zespół tworzy 16 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Nowym Kamieniu. – Dotychczasowy repertuar grupy stanowią tańce: polka, krakowiak, lasowiak, trojak, polonez. Zespół ma już wiele osiągnięć. Kamieniaki uświetniają imprezy gminne oraz lokalne. Aby doskonalić swoje umiejętności i technikę tańca brali udział w warsztatach tanecznych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w ramach projektu „Pomni tradycji” – mówi opiekun zespołu.
Zespół „Gąbiniaki” działa od 2001 roku również przy MGOK w Gąbinie. Należą do niego uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie, którzy wcześniej tańczyli w innych zespołach. – Grupa prezentuje tańce narodowe i regionalne: polka, kujawiak, polonez. Do ostatniego osiągnięcia zespołu należy zajęcie III miejsca w VII Międzyszkolnym Festiwalu Kultury i Sztuki Ludowej „Duch naszych ojców wciąż żyje” – mówi opiekun.
W kategorii zespołów dziecięcych zwyciężył Zespół Ludowy „Dzieci Ziemi Łąckiej” kierowany przez Karinę Mesjasz oraz Małgorzatę Grzybowską-Panek. Dwa dni wcześniej zajął drugie miejsce na III Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej w Łącku w konkursie na najlepszy zespół folklorystyczny oraz zdobył nagrodę publiczności na najlepszy folklorystyczny zespół pieśni i tańca. W tym roku zespół obchodził właśnie swoje 5-lecie działalności.
W składzie jury zasiadali: Leonard Sobieraj – przewodniczący, Joanna Nycz oraz Grzegorz Stafirski.
Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …