Najnowsze informacje

Inwestycje roku 2005

Most i drogi dojazdowe, drogi osiedlowe, amfiteatr, Jagiellonka, przebudowa ulicy Tumskiej – inwestycje zaplanowane przez płocki samorząd na najbliższy rok robią wrażenie. Wrażenie tym większe, że wydatki inwestycyjne wyniosą, jak już pisaliśmy w poprzednim numerze Tygodnika Płockiego, 33% ogółu wydatków, a ze środkami zewnętrznymi przeznaczonymi na budowę nowego mostu i dróg dojazdowych przekroczą nawet 40%. Tego w historii naszego miasta jeszcze nigdy nie było. Przyjrzyjmy się bliżej planom, dzięki którym przez najbliższe dwanaście miesięcy Płock będzie przypominał plac budowy.Przegląd rozpocznijmy od centrum miasta i ulicy, która powinna być jego wizytówką. Niestety popularny deptak, czyli Tumska, jest jednym z najbardziej obskurnych miejsc w mieście. Na pierwszy etap prac – przebudowę i modernizację wraz z podziemną infrastrukturą odcinka od Placu Narutowicza do Kolegialnej – przeznaczono w projekcie przyszłorocznego budżetu 7,4 mln złotych. Także w przyszłym roku ma się rozpocząć rozbudowa Jagiellonki, na co zarezerwowano sześć milionów złotych.
Przenieśmy się teraz nad Wisłę. Najprawdopodobniej najbardziej widoczną inwestycją, z którą miasto wiąże duże nadzieje, będzie budowa nowego amfiteatru. Już dziś wiadomo, kto ją zrealizuje. Najniższą cenę 18.806.526,52 zł zaproponowało konsorcjum złożone z płockiego Przedsiębiorstwa Budowlano – Usługowego Vectra oraz warszawskiej spółki BBR Polska. Wykonawcy przejmą plac budowy jeszcze w tym miesiącu. W projekcie przyszłorocznego budżetu władze miasta zapisały na budowę amfiteatru i umocnienie skarpy wiślanej w jego rejonie 11 mln zł.
Zmiany zapowiadają się także nad Sobótką. Za 1,8 mln zł. Pod skarpą, czyli od strony południowej zalewu zostaną wykonane oświetlone ciągi pieszo – jezdne. Przygotowana zostanie także dokumentacja techniczna portu jachtowego i jeśli się uda, rozpocznie się budowa.
Nie można oczywiście zapomnieć o remoncie starego mostu przez Wisłę. Ta inwestycja pochłonie w przyszłym roku 5,5 mln zł z budżetu miasta. 420 tysięcy złotych zostało przeznaczone na wymianę nawierzchni alejek spacerowych na Wzgórzu Tumskim, a 200 tysięcy na realizację projektu Centrum Kultury Europejskiej z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów.
O drogach dojazdowych do nowego mostu oraz jego budowie piszemy tak często, że tym razem sprawę potraktujemy marginalnie. Nie może jednak umknąć naszej uwagi fakt, że na prace związane z przygotowaniami do budowy obwodnicy północnej łączącej ulicę Wyszogrodzką z Goślicami przeznaczono na przyszły rok 4 mln zł.
Bardzo dobre wiadomości mamy dla tych, którzy narzekają na stan uliczek osiedlowych. Inwestycje w różnych częściach miasta można podzielić na dwie grupy. Mniejsza obejmuje ulice, które zostaną w przyszłym roku zakończone: Miedziana, Majowa, Wiosenna, Leszczynowa, Pogodna, Browarna, Macieszy, Gościniec, Kasztanowa, Łamana oraz aleja spacerowa pomiędzy Kobylińskiego i Tysiąclecia i chodniki na ulicach Ciechomickiej, Góry i Łąckiej. Druga grupa to uliczki osiedlowe, dla których zostanie przygotowana dokumentacja techniczna i na niektórych rozpoczną się prace budowlane: Torowa, Żabia, Błotna, Łąkowa, Jesienna, Lokalna, Orzechowa, Wiśniowa, Darniowa, Mokra, Nowa, Piesza, Zapłotek, Łączna, Świętej Faustyny, Sannicka, Swojska, Synów Pułku, łącznik pomiędzy Dworcową i Otolińską, Asnyka i Mehoffera wraz z parkingiem, Miła, Poprzeczna, Boczna, Urocza, Wesoła, Rumiankowa, Ziołowa, Miętowa, Herbaciana, Lawendowa, Tymiankowa, Obejście, Paśniki, Studzienna, Chabrowa, Malinowa, Przytulna, Wysoka, Nowoosiedlowa, Edukacyjna, Wakacyjna, Semestralna, Pedagogiczna, Ossowskiego, Obrońców Helu, Patriotów.
W przyszłym roku za 150 tysięcy złotych zakończone zostanie przygotowanie projektu technicznego ścieżki rowerowej od starego mostu przez Wisłę do Grabówki oraz do Łącka, Nowego Duninowa i Gąbina.
Nie zabraknie inwestycji mieszkaniowych. Mieszkania komunalne będą powstawały w dwóch formułach. Pierwsza to współfinansowanie budowy nowych bloków Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na osiedlu Zagroda II na Podolszycach Południe. Powstanie tu 250 mieszkań, z czego około 100 będzie do dyspozycji miasta. Jednak przyznając nowe mieszkania miasto będzie pozyskiwało mieszkania komunalne dotychczas użytkowane. Te lokale po remoncie znów wrócą do puli mieszkań komunalnych. Drugi sposób to mieszkania socjalne, na które prawdopodobnie uda się pozyskać dofinansowanie w wysokości 35% wartości z Ministerstwa Infrastruktury. W ten sposób miasto powinno w ciągu przyszłego roku mieć do dyspozycji kolejnych 250 mieszkań komunalnych.
Blisko 1,2 mln zł zostało przeznaczonych na inwestycje w ogrodzie zoologicznym, który niemal z każdym miesiącem zmienia swój wygląd na coraz bardziej korzystny, rozszerzając jednocześnie ofertę.
Część z zaplanowanych inwestycji dotyczy placówek oświatowo – wychowawczych, pomocy społecznej, służby zdrowia i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
Nad projektem przyszłorocznego budżetu płoccy radni będą dyskutować na sesji 28 grudnia. Wystąpienia na pewno będą burzliwe, pojawią się zarzuty, że pieniądze zostały przeznaczone nie na to co trzeba. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w ferworze politycznych swarów nie zapomną, że to wszystko ma być zrobione dla mieszkańców Płocka.

Jacek Danieluk
Fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …