Inwestycja w młodzież

– Inwestowanie w edukację ekologiczną zaprocentuje w przyszłości mniejszymi nakładami inwestycyjnymi w oczyszczalni – przekonuje Tadeusz Stelmański – Dyrektor zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego „EMPEGEK” Sp. z o. o. w Sierpcu. Między innymi z tego powodu na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Sierpcu powstała nowoczesna sala dydaktyczna. Ma być ona wykorzystywana przez uczniów szkół do prowadzenia proekologicznych zajęć.

To tutaj młodzież dowiadywać się będzie jak dbać o środowisko naturalne i jak ograniczać zanieczyszczenia. – A w przyszłości mamy nadzieję, że wykorzysta swoją wiedzę – tłumaczy Tadeusz Stelmański.
Choć Sierpc liczy niecałe dwadzieścia tysięcy mieszkańców, miejska oczyszczalnia pracuje na obrotach, jak dla 100 tysięcznego miasta. To oczywiście nie tylko zasługa sierpczan, ale też przemysłu. Przede wszystkim Browaru Sierpc, który oczyszczalnia również obsługuje. Aby sprostać niezwykle wysokim wymogom, oczyszczalnia została w roku 2005 gruntownie zmodernizowana. Za wprowadzenie nowatorskich technologii – podwójnego biologicznego oczyszczania ścieków – spółka otrzymała nagrodę Głównego Inspektora Ochrony Środowiska za rozbudowę i modernizację oczyszczalni w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja roku 2005”.
Najnowszą inwestycją Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego „EMPEGEK” Sp. z o. o. w Sierpcu w miejskiej oczyszczalni ścieków jest wspomniany nowy budynek laboratoryjno-dydaktyczno-socjalny z salą dydaktyczną na 50 osób, która wyposażona jest w urządzenia multimedialne. – Sala zapewnia zupełnie inny standard prowadzonych spotkań proekologicznych z młodzieżą niż dotychczas. Do tej pory uczniowie często odwiedzali nasz zakład, ale musieli zadowolić się lekcjami w ciasnych pomieszczeniach – dowiadujemy się w EMPEGEK-u
Inwestycja kosztowała około dwóch milionów złotych i w całości została sfinansowana ze środków własnych Spółki. Inauguracyjne otwarcie Sali dydaktycznej nastąpiło 23 października. Z tej okazji rozstrzygnięto konkurs ekologiczny zorganizowany wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym im. gen. T. Sucharskiego w Sierpcu dla młodzieży szkół średnich i gimnazjalnych z terenu powiatu sierpeckiego. W temacie „Ochrona środowiska dla twojej miejscowości” można było się wykazać plastycznie, stworzyć prezentację multimedialną albo film.
Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nadesłano aż 162 prace, z czego najwięcej osób zdecydowało się na prace plastyczne (91). Były też prezentacje multimedialne oraz filmy. – W każdej kategorii nagrodziliśmy i wyróżniliśmy najlepsze prace. Laureaci zostali zaproszeni na uroczystość otwarcia sali, której patronował Marek Kośmider, burmistrz Sierpca – tłumaczy Tadeusz Stelmański. Pierwsze miejsca zajęli Milena Mitek (praca plastyczna) i Piotr Żelasko (prezentacja multimedialna), z kolei jedyne wyróżnienie przyznane w kategorii „film” trafiło do Przemysława Popławskiego. Cała trójka uczy się w LO w Sierpcu.
Cykliczne spotkania z młodzieżą w nowoczesnej multimedialnej sali prowadzić będą pracownicy spółki. Tak jak dotychczas będzie też możliwość zwiedzania zakładu oczyszczalni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego „EMPEGEK” Sp. z o. o. w Sierpcu. Dodajmy, że spółka zajmuje się nie tylko oczyszczaniem ścieków na terenie miasta, ale także wydobywaniem i uzdatnianiem wody, wywozem nieczystości, prowadzi także usługi w zakresie budowy sieci, przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych, robót ziemnych, jak również zimowego utrzymania dróg.    BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …