II Memoriał Czarka Piórkowskiego

10 lipca 2003 roku zginął w wypadku samochodowym na trasie Włocławek – Toruń pierwszy płocki medalista Mistrzostw Polski w pływaniu, Cezary Piórkowski. 6 listopada na pływalni na Podolszycach odbędzie się II Memoriał, zawody pamięci Czarka, w których startować będą zawodnicy 13-letni i starsi, a ich zmagania obserwować będą koledzy i koleżanki Czarka ze szkoły i sekcji pływackiej.
Czarek uczył się pływać w 1969 roku, jeszcze na basenie wioślarskim „Budowlanych” nad Wisłą. Przyprowadzili go rodzice, by przywrócić go do pełnej sprawności po przebytej ciężkiej chorobie wieku dziecięcego. Szybko nauczył się pływać, a najbardziej pasowało mu pokonywanie dystansów stylem motylkowym. Jego pierwszym nauczycielem pływania i trenerem był Wojciech Ostrzycki.
W 1971 roku, podczas Mistrzostw Polski młodzików 14-letnich, bo tak wtedy nazywała się kategoria wiekowa, w której startował, zdobył srebrny medal na 100 m stylem motylkowym, w czasie 1: 14,1. Czarek wywalczył tam pierwszy medal w pływaniu dla Płocka, startując w barwach Jutrzenki.
To był jego pierwszy sukces, ale nie ostatni. Był także wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski juniorów, członkiem kadry narodowej juniorów i finalistą Mistrzostw Polski seniorów. W swojej karierze nie ma tylko złotego medalu, za to startował w reprezentacji Polski w Akademickich Zawodach Międzypaństwowych.
Był nie tylko sportowcem, ale i społecznikiem, poświęcającym swoje życie dla pływania. Kiedy pracował w firmie Krupiński, starał się pomagać młodym zawodnikom. Był także radnym Rady Miasta i działał na rzecz sportu płockiego, ze szczególnym uwzględnieniem pływania.
6 listopada na pływalni na Podolszycach wystartują zawodnicy i zawodniczki z kilku polskich klubów. Swój udział potwierdzili już pływacy z: Polonii Warszawa, BUKS Warszawa, Śląska Wrocław i Trójki Łódź. Nie jest wykluczone, że zawody uświetni swoją obecnością Otylia Jędrzejczak.
W Memoriale wystartują także płoccy zawodnicy, z roczników 1991 i starsi. W biegu memoriałowym, na 100 m stylem motylkowym, ścigać się będzie sześciu najlepszych delfinistów zawodów. Wyścig będzie rozgrywany w kategorii open, ale rywalizować będą tylko chłopcy.
Kibiców i sympatyków serdecznie zapraszamy na trybuny. O zawodach napiszemy w Tygodniku Płockim, podobnie jak o sukcesach Cezarego Piórkowskiego, o których również jako pierwsza donosiła nasza gazeta.
Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …