Najnowsze informacje

Gotycka sobota i radziwska niedziela

Po małej przerwie czas na kontynuację wakacyjnych spacerów po Płocku. Już w najbliższą sobotę przewodnicy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej zaprezentują Szlak Gotyku Ceglanego, z kolei w niedzielę zapraszają na drugi brzeg Wisły do Radziwia.
To kolejna spacerowa odsłona akcji „Odkryj z nami Płock”. Do tegorocznej, 7. już edycji „Spacerów” PLOT wytypowała około 20 miejsc. Jesteśmy już na półmetku. Zostało jeszcze 5 spotkań. Ostatnie zaplanowano na sobotę, 2 września. Wszystkie spacery odbywają się w weekendy. Większość z nich zaczyna się w samo południe na starówce. Przyjść może każdy. Nie ma żadnych ograniczeń, Akcja jest też w pełni darmowa.
5 sierpnia (sobota) – Szlak Gotyku Ceglanego
Zbiórka o godz. 12.00 na Starym Rynku przy fontannie.
To będzie długi spacer. Szlak Gotyku Ceglanego w Płocku prowadzi m.in. do Kościoła pw. św. Dominika, Domu pod Trąbami, Opactwa pobenedyktyńskiego, Towarzystwa Naukowego Płockiego, dawnej kolegiaty św. Michała Archanioła, dawnej baszty obronnej aż po mur miejski zachowany we fragmencie przy ul. Bielskiej 13. Te obiekty tworzą wspomniany płocki szlak, udokumentowany w Stowarzyszeniu Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Do tej organizacji należy ponad 30 miast i gmin z Niemiec, Danii i Polski. W każdym z nich gotyk ceglany pozostawił swoje ślady. Są to kościoły, ratusze, klasztory czy też miejskie mury obronne i bramy wjazdowe, które powstały w XIII w. i później. To ważny okres umacniania się chrześcijaństwa w Europie oraz zakładania miast i klasztorów, budowy zamków. Płock w tym gronie ma się czym pochwalić. Zresztą przekonajcie się sami.
6 sierpnia (niedziela) – Radziwie
Zbiórka o godz. 12.00 przy Skwerze Mościckiego na Radziwiu
Tego dnia odwiedzimy najstarszą częścią Płocka – Radziwie. Zapiski o nim można znaleźć w Kronice Galla Anonima. Już wtedy przez bród na Wiśle i Radziwie wiódł Trakt Królewski do Krakowa. Do końca XVIII wieku było własnością kapituły katedralnej w Płocku.
Jest wiele ciekawych miejsc w Radziwiu, które choć nie dorównują miejscom historycznym Płocka, są równie ważne dla naszej społeczności. Jednym z takich miejsc jest budynek szkoły podstawowej – najstarszej szkoły podstawowej w Płocku.

BeeS

Zobacz kolejny artykuł

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …

Medal „Laude Probus” dla kuszników i autorki

Do grona laureatów honorowego wyróżnienia – medalu „Laude Probus” dołączyli nowi uhonorowani. „Zasługującymi na pochwałę” …