Najnowsze informacje

Galeria Wisła już w sobotę

Nie udało się uruchomić galerii w pierwszym konkretnie zaplanowanym terminie. Zgodnie z pierwotnymi założeniami podwoje Wisły miały być otwarte dla zainteresowanych już 8 listopada. Drugiego terminu otwarcia nic już nie mogło zakłócić. W najbliższą sobotę, 29 listopada już od 9.00 rano tłumy płocczan i mieszkańców całego regionu będą pewnie szturmować podwoje pierwszej tego typu placówki w Płocku, niewątpliwie bardzo oczekiwanej. Wydaje się, że w obliczu tak dużego zainteresowania wystąpią spore problemy z dojazdem do placówki, bowiem będzie to można uczynić tylko od dwukierunkowej ulicy Czwartaków. W przyszłości mają być uruchomione wjazdy i wyjazdy od ulicy Wyszogrodzkiej. Pytanie tylko: kiedy? Uruchomienie galerii Wisła zapewne uważnie obserwują inwestorzy w dwóch kolejnych tego typu placówkach: galerii Mosty i galerii Mazovia. Pierwsza ma być otwarta na wiosnę przyszłego roku, druga – pół roku później.
Pozwolenie na budowę placówki zostało wydane w listopadzie 2006 roku. Ogólne prace budowlane rozpoczęły się rok później w czerwcu, a zakończyły w czerwcu roku 2008. Później przyszedł czas na prace wykończeniowe. W całej galerii zatrudnienie ma w sumie znaleźć około 500 osób.
– Galeria Wisła to obiekt, który wprowadza zupełnie nową jakość w dziedzinie handlu i rozrywki zarówno Płocku, jak i w całym regionie – twierdzi David Sharkey, prezes Caelum Development, inwestora Wisły. – Staranny dobór najemców, wielofunkcyjny charakter Galerii Wisła to atuty, dzięki którym mieszkańcy Płocka otrzymają obiekt na europejskim poziomie, który pod każdym względem mógłby konkurować z najlepszymi galeriami handlowymi na rynku.
Galeria Wisła w Płocku to największy tego typu obiekt handlowy w Płocku. Na powierzchni całkowitej 54.000 m kw. oraz 23.000 m kw. powierzchni wynajmu zgromadzonych zostało ponad 110 sklepów i punktów usługowych, oferujących najbardziej znane i cenione marki obecne w kraju i za granicą. Klienci będą także mieli do dyspozycji kręgielnię oraz wielosalowe kino. Zwolennicy wyjątkowych spożywczych specjałów zaopatrywać się zapewne będą w wiktuały w delikatesach „Piotr i Paweł”. Wśród wielu znanych marek, które będą obecne w Wiśle, zwraca uwagę pierwszy w Polsce sklep „S.Oliver”, znaku bardzo popularnego w Europie Zachodniej, głównie w Niemczech, zajmującego się sprzedażą odzieży damskiej i męskiej.
Galeria czynna będzie w następujących godzinach: poniedziałek – sobota 9.00-21.00, niedziela 10.00 – 21.00; delikatesy Piotr i Paweł: poniedziałek – sobota 8.00-22.00, niedziela 9.00 – 21.00, część rozrywkowa (Kino Helios oraz kręgielnia MK Bowling na poziomie 3 i 4) – otwarta do późnych godzin nocnych (po godz. 21.00 wejście z poziomu parkingu lub wejściem głównym od strony narożnika ul. Wyszogrodzkiej i Jana Pawła II).
Parking galerii przygotowany jest na 550 samochodów. Większość kierowców znajdzie dla siebie miejsce w części podziemnej. Pewna pula miejsc parkingowych przygotowana została także przy ulicy Czwartaków. wjazd możliwy będzie po pobraniu biletu parkingowego przy szlabanie, natomiast wyjazd po uiszczeniu opłaty parkingowej w jednej z 3 kas umieszczonych przy wyjściach z galerii na poziomie parkingu (-1). Opłata parkingowa w wysokości 3,5 zł/godz. będzie naliczana dopiero od trzeciej godziny parkowania, pierwsze dwie godziny będą  darmowe: spędzając w galerii np. 3 godziny klient zapłaci 3,50 zł opłaty parkingowej.
– Decyzja o wprowadzeniu opłaty parkingowej została wprowadzona z myślą o usprawnieniu ruchu komunikacyjnego w obrębie Galerii Wisła – mówi Izabela Tucholska, dyrektor ds. marketingu w galerii Wisła. – Chcemy w ten sposób uniknąć skrajnej sytuacji, że miejsca parkingowe dla klientów będą blokowane przez samochody najemców. Dodam tylko, że te zasady nie będą miały zastosowania w najbliższy weekend. Wówczas szlabany parkingu będą cały czas podniesione.
Wydaje się, że największy problem stanowi usytuowanie wjazdów i wyjazdów. Oczywiście już na pierwszy rzut oka widać, że najbardziej bezpieczne byłyby te, które usytuowane zostałyby od ulicy Wyszogrodzkiej. Ta bowiem ma 3 pasma ruchu w jedną stronę i cały proces odbywałby się w miarę bezkolizyjnie. Takie rozwiązania mają być zastosowane docelowo, póki co jednak największy ruch będzie miał miejsce od strony ulicy Czwartaków. Tu będą usytuowane dwa punkty wjazdów i wyjazdów. Tymczasem jest to ulica dwukierunkowa, w dużej części lokalna. Mieszkańcy usytuowanych w pobliżu niej domów już protestowali przy budowie hipermarketu Auchan. Pozostaje pytanie – pewnie głównie do policji i odpowiednich służb miejskich – jak wielkie będzie nasilenie ruchu w tym rejonie i kiedy ewentualnie będzie można uruchomić wjazdy od ulicy Wyszogrodzkiej.
Na szczęście piesi nie będą mieli tego typu problemów. Dla nich jest przygotowane główne wejście – od skrzyżowania ulic Wyszogrodzka i Jana Pawła II. Poza tym do dyspozycji będą dwa wejścia boczne: jedno od ulicy Czwartaków, a drugie od ulicy Wyszogrodzkiej.
Najemcy poszczególnych stoisk w galerii spodziewają się bardzo dużego zainteresowania klientów w najbliższą sobotę i niedzielę. Przygotowano mnóstwo niespodzianek i rabatów. Poza tym wystąpi także Arka Noego. Dzień zakończy się losowaniem dwuosobowej wycieczki na Karaiby.
Galeria Wisła to pierwsza tego typu placówka w Płocku, ale na pewno nie ostatnia. Już wiosną roku przyszłego otwarta zostanie galeria Mosty, a na jesieni galeria Mazovia.
Tomasz Szatkowski

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …