Najnowsze informacje

Finisz w kwietniu

Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gostyninie i Sierpcu rozpoczęły już procedury związane z wypłaceniem rolnikom płatności obszarowych. Na sygnał z centrali w Warszawie w dalszym ciągu czeka Płock.
W całym kraju wypłaty dopłat (płatności obszarowych do produkcji rolnej) odbywają się turami. Żeby znaleźć się w grupie, która dopłaty dostanie w listopadzie, potrzebny jest „mały szczęścia łut”: – Sygnał do naliczeń dopłat daje centrala Agencji w Warszawie. Wyznacza dzień i godziny, w czasie których biuro powiatowe musi to zrobić. Gdyby wszyscy zaczęli naliczać w tym samym czasie, system by padł. Po naliczeniu dopłat dla grupy rolników, biura powiatowe przesyłają dane do centrali, która zajmuje się przelewami pieniędzy na konta. Rolnik otrzymuje pisemną decyzję o przyznaniu dopłat – wyjaśnia Mariusz Koper, kierownik płockiego biura ARiMR, do którego złożono 10 tys. 300 wniosków o dopłaty.
Przekazywanie płatności obszarowych to proces, który trwa w czasie. Dziennie odbywa się 30 tys. przelewów na konta. Wypłaty rozpoczęły się wcześniej niż zakładano pierwotnie, bo już w październiku, ale to nie znaczy, że szybciej się zakończą. Prawdopodobnie potrwają do końca kwietnia. Bardzo ostrożny w mówieniu o dopłatach jest Stanisław Garnys, kierownik biura Agencji w Sierpcu. Przekonuje jednak, że wszystko jest w toku: – Rolnicy dzwonią, żeby podziękować, że już dostali pieniądze.
Dzwonią także do biura AiMR w Gostyninie. Do 27 października br. naliczono już dopłaty dla około 1.400 rolników: – Jesteśmy na etapie wykonywania list rolników, którzy otrzymają od nas decyzję o dopłatach. Z pytaniami, kiedy będą pieniądze, rolnicy dzwonią od dawna. Myślę, że w okolicach świąt już będą mieli o czym dyskutować – zauważa kierownik Modest Wojtczak.
Średnia dopłata do 1 ha zboża czy kukurydzy wyniesie około 500 zł, łąki 400 zł i ugoru 200 zł. Osobno przyznane będą dopłaty z tytułu ONW (obszary o niekorzystnych warunkach zagospodarowania) – około 200 zł do każdego ha. Tak więc, jeśli jakieś gospodarstwo znajduje się na terenie zaliczonym do ONW, dopłaty otrzyma niejako w dwóch turach.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …