Najnowsze informacje

Festiwal folkloru w Łącku

24 października na scenie w hali sportowej w Łącku po raz czwarty tańczyły i śpiewały zespoły ludowe, a swoje prace prezentowali rzeźbiarze oraz malarze. Można było zobaczyć wystawę fotografii przyrodniczej oraz skosztować słodkich wypieków. Łąck za sprawą Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” stał się folklorystyczną stolicą regionu. Gościem specjalnym wieczoru był zespół „Svitanak” z Białorusi.

Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, które aktywnie współpracuje z innymi organizacjami i stowarzyszeniami w naszym regionie. Impreza w Łącku, w latach ubiegłych odbywała się w piątek, ale jak wyjaśnia Magdalena Kozłowska, dyrektor biura stowarzyszenia, obecnie organizatorzy postanowili przenieść ją na sobotę. – Mieliśmy wiele uwag od wystawców i członków zespołu, że nie wszyscy mogą przyjechać w piątek, ponieważ wiele osób pracuje zawodowo. Zmiana jest zauważalna, ponieważ w tym roku mamy więcej stoisk wystawowych i odwiedzających.
Do przeglądu grup folklorystycznych stanęło 15 zespołów dziecięcych, śpiewaczych oraz pieśni i tańca. Do konkursu na najlepszy słodki wypiek regionalny zgłoszono ponad 50 ciast, a wystawców promujących rękodzieła było ponad 30.
Swoją galerię obrazów pokazali artyści z Gostynińskiego Towarzystwa Popierania Twórczości Plastycznej. Organizacja ma już blisko 15-letnią tradycję i skupia wszystkich plastyków z Gostynina i okolic. Prezes stowarzyszenia Joanna Cedro podkreśla, że tematyka części wystawianych prac jest zgodna z tematyką organizowanego w Łącku festiwalu. – W tym roku postaraliśmy się, aby na wystawie było jeszcze więcej akcentów folklorystycznych. Część naszych artystów maluje pejzaże, kwiaty, spora rzesza swoją twórczością nawiązuje również i do tradycji ludowych.
W kategorii zespołów śpiewaczych, od początku istnienia festiwalu wyróżnia się Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”. Istnieje od 1953 roku, ma w swoim repertuarze kilka programów związanych z regionem gąbińsko-sannickim oraz tańce narodowe w strojach krakowskich. Jego kierownik Aleksandra Głowacka wyjaśnia, jak zespół przygotowuje się do występu na łąckim festiwalu. – Musimy dostosować program artystyczny do wymagań regulaminowych i skrócić go do 20 minut. W ubiegłym roku obchodziliśmy 55-lecie istnienia zespołu, przygotowaliśmy wtedy całkiem nowy program. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania „Wesela Sannickiego” i mamy nadzieję, że zaprezentujemy jego fragment w przyszłym roku.
Stałym wystawcą na festiwalu w Łącku jest Krzysztof Zawadzki z miejscowości Wichrowice w powiecie włocławskim. – Wystawiam tutaj swoje rzeźby, a żona „pracuje w bibule” – wykonuje wielobarwne kwiaty kujawskie, pająki oraz bukiety. Tworzę tradycyjne postacie związane z Kujawami – psotnego, złośliwego diabełka oraz anioła, który jest odzwierciedleniem dobra, bo wiadomo, że w tradycji ludowej dobro i zło cały czas ze sobą walczy. Trudno, żeby nie było w moje kolekcji także postaci z historii Kujaw, czyli Światowida. Zdobyliśmy już nagrodę za najładniejsze stoisko. Żona bierze udział w konkursie poezji pisanej gwarą – dodaje rzeźbiarz.
W kategorii dziecięcej i młodzieżowej zdecydowano, że na pierwsze miejsce i nagrodę zasłużył Dziecięcy Zespół Pieśni i tańca „Solec”, drugie miejsce jury przyznało „Promykom” z Lucienia, a trzecie Dzieciom Ziemi Łąckiej. Jeśli chodzi o zespoły śpiewacze, to w tej kategorii zwyciężył Zespół Folklorystyczny „Smólnik”, za nim uplasowały się: Zespół Folklorystyczny „Kapela spod Kowala” oraz Zespół Regionalny „Melodia”, również z Kowala. Jurorzy oceniali także zespoły pieśni i tańca, tutaj kolejne miejsca zajęły Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” oraz „Swojacy”.
W konkursie na najładniejsze stoisko wystawowe wygrała świetlica przy Szkole Podstawowej w Sannikach. Zwiedzający docenili także rękodzieła Aleksandry i Krzysztofa Zawadzkich oraz Henryki Lus.
Najsmaczniejszym wypiekiem festiwalowym okazał się tort Zofii Zawadzkiej. Drugie miejsce w Festiwalu Produktów Tradycyjnych i Regionalnych zajęły łabędzie Cecylii Małeckiej i Stanisławy Chojnackiej. Nagrodę za trzecie miejsce (rogaliki z konfiturą) otrzymała natomiast Jadwiga Kroczek.
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na utwór pisany gwarą regionalną. W kategorii młodzież zwyciężył Krzysztof Sobczak, za nim uplasowali się Magdalena Lewandowska oraz Józef Nowakowski. Wśród dorosłych najciekawszą pracę napisał Daniel Ratz, drugie miejsce w konkursie zdobyła Małgorzata Pietrzak, a trzecie Aleksandra Zawadzka.   
Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …