Dzień święty święcić

Medialnym lotem błyskawicy tzw. opinię publiczną obiegła wieść, że zmieniły się przykazania kościelne. W efekcie katolik nie musi już pościć w Wigilię Bożego Narodzenia, ale za to powinien łożyć na potrzeby Kościoła. Interpretatorów przykazań okazało się więcej, niż członków Kościoła katolickiego. Tymczasem wystarczy porównać obie wersje przykazań, żeby stwierdzić, że nic nowego. Raczej przypominają to, o czym Polak – katolik dawno zapomniał, bo ostatnio przykazań kościelnych uczył się przed pierwszą komunią św.
W pierwszą niedzielę adwentu w polskich kościołach odczytano poświęcony zmodyfikowanym w formie przykazaniom list Episkopatu Polski. Wydaje się, że to jedyna sensowna interpretacja przykazań. A oto ich treść:1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych; 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty; 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą; 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach; 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Niedziela, najstarszy dzień świąteczny, jest cotygodniowym świętowaniem zmartwychwstania Pańskiego. Jedna z nich – Wielkanoc, jest dorocznym świętowaniem Paschy Chrystusa (Jego przejścia ze śmierci do życia). Poza niedzielami katolik powinien uczestniczyć w mszy św. w pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), Objawienie Pańskie (potocznie zwane świętem Trzech Króli – 6 stycznia), Wniebowstąpienie Pańskie (z czwartku 40 dnia po zmartwychwstaniu przeniesione zostało na siódmą niedzielę po Wielkanocy) Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) i dzień Wszystkich Świętych (1 listopada). Są to tzw. święta nakazane. Jednocześnie świętami nakazanymi przestały być: Niepokalane poczęcie NM Panny (8 grudnia), św. Szczepana (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia), Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego), św. Józefa (19 marca), Poniedziałek Wielkanocny, święto Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego).
W czwartym przykazaniu chodzi o dni i okresy pokuty: są to wszystkie piątki w roku i czas wielkiego postu. W te dni należy się powstrzymać od spożywania pokarmów mięsnych (chyba, że akurat przypada jakaś uroczystość kościelna). W dwa dni w roku należy zachować post ścisły (jeden posiłek) – chodzi o środę popielcową i wielki piątek. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy osób, które ukończyły 14 lat, post obowiązuje wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i czas wielkiego postu. Co zaś tyczy się postu w Wigilię Bożego Narodzenia, to biskupi zalecają, aby ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce, zgodnie z wielowiekową tradycją, powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.
Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono nową wersję przykazań kościelnych, rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch podkreślił, że ofiary składane przez wiernych są przeznaczone na potrzeby parafii. Wspólnota Kościoła to wszyscy, którzy do tego Kościoła należą – także, a może przede wszystkim, ci, którzy potrzebują pomocy duchowej i materialnej. Piąte przykazanie zachęca do tego, żeby katolicy potrafili dzielić się z innymi i podejmowali dzieła charytatywne.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …