Dzieci przypomną rodzicom jak zachowywać się w samochodzie

W Płocku zainaugurowano nową kampanię społeczną „Junior rządzi”. Jej ideą jest dotarcie do świadomości rodziców – kierowców za pośrednictwem ich dzieci. To dzieci rozmawiając z rodzicami na temat bezpiecznej jazdy będą w pełniejszy sposób docierać do swoich rodziców z prośbami o bezpieczną jazdę. Nieodłącznym elementem kampanii jest symboliczna kartka w kolorze serca, na której są zapisane prośby dzieci dotyczące bezpiecznej jazdy.
Na temat bezpieczeństwa na drodze bardzo dużo zostało już powiedziane, temat ten jest obecny prawie zawsze podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych. Każdy kierowca uważa, że jeździ bardzo dobrze i oczywiście zna przepisy ruchu drogowego. Policjanci w ramach spotkań z mieszkańcami mówią o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą lekceważenie przepisów ruchu drogowego. Te wszystkie działania powodują, że wiele osób jeździ bezpiecznie, jednak jest też duża grupa takich kierowców, do których żadne apele o rozwagę na drodze nie docierają. Tacy kierowcy niestety dopiero po przeżytej na drodze tragedii zaczynają myśleć zupełnie inaczej, ale bardzo często to opamiętanie przychodzi za późno. Nierzadko bowiem w zdarzeniu spowodowanym przez lekkomyślnego kierowcę giną ludzie, wielokrotnie są to osoby najbliższe: żony, mężowie i dzieci.
Takich tragedii na drodze można uniknąć. Wystarczy przestrzegać zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Każdy użytkownik drogi chciałby czuć się na tej drodze bezpiecznie. Dlatego też policjanci prowadzą wiele działań mających na celu wyeliminowanie z ruchu nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą, a przez to poprawę bezpieczeństwa na drodze.
Płocka Policja oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku, w trosce o bezpieczeństwo drogowe, zainaugurowali w Szkole Podstawowej nr 12 w Płocku nową kampanię społeczną „Junior rządzi”. Ideą kampanii jest dotarcie do świadomości rodziców – kierowców za pośrednictwem ich dzieci. To dzieci rozmawiając z rodzicami na temat bezpiecznej jazdy będą w pełniejszy sposób docierać do swoich rodziców z prośbami o bezpieczną jazdę. Nieodłącznym elementem kampanii jest symboliczna kartka w kolorze serca, na której są zapisane prośby dzieci dotyczące bezpiecznej jazdy. Taką kartkę dzieci będą mogły pokazać rodzicom, jeszcze zanim wspólnie wyruszą samochodem i później, kiedy np. w czasie jazdy rodzic będzie rozmawiał przez telefon komórkowy.
Specjalne kartki policjanci będą rozdawać dzieciom z pierwszych i drugich klas szkół podstawowych w Płocku i powiecie płockim. Funkcjonariusze chcą odwiedzić wszystkie szkoły podstawowe w Płocku i powiecie płockim do końca roku szkolnego. – Pomysł kampanii „Junior rządzi” powstał w wydziale ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku – mówi naczelnik wydziału ruchu drogowego kom. Robert Nowakowski. – Chcemy przypomnieć dzieciom kilka zasad podróży samochodem, które potem przekażą swoim rodzicom: zwolnij, zapnij pasy, nie rozmawiaj przez komórkę.
Czas kampanii nie jest przypadkowy, gdyż już dużymi krokami zbliżają się wakacje i dzieci będą podróżować w samochodach ze swoimi rodzicami. Ważne, aby te wszystkie podróże kończyły się bezpiecznie. – Kampania ma formę zabawy, ale być może pozwoli to na przypomnienie podstawowych zasad ruchu drogowego – mówi dyrektor szkoły podstawowej nr 12 Agata Bogiel.
Funkcjonariusze mają nadzieję na to, że prośby o bezpieczną jazdę, skierowane do rodzica – kierowcy przez jego własne dziecko, będą skutecznie trafiać do tych osób i rodzice nie chcąc narażać własnych dzieci na niebezpieczeństwo, będą jeździć ostrożnie, to znaczy zgodnie z przepisami. – Wojewódzki Ośrodek Ruchu drogowego działa w tym kierunku, żeby wychowanie komunikacyjne w szkołach podstawowych i nie tylko było obowiązkowym przedmiotem. Przez ostatnie lata prowadziliśmy szereg akcji promujących ten przedmiot. Już dziesiątki tysięcy dzieci objęliśmy swoim działaniem. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z policjantami z Płocka, Sierpca i Gostynina. Wychowanie komunikacyjne przynosi efekty w postaci mniejszej liczby wypadków – mówi dyrektor WORD w Płocku Wojciech Krzewski. – Zasady ruchu drogowego trzeba wpajać od dziecka, co pokazują doświadczenia takich państw jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie Związku Miast Polskich

Z inicjatywy władz Płocka, Związek Miast Polskich powołał stałą komisję partnerstwa publiczno-prywatnego. Spotkanie odbyło się …