Dzieci chcą być bezpieczne

Drogi dojazdowe do płockich szkół zapełniły się dziećmi i młodzieżą na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach. To znak, że rozpoczął się „Rowerowy Maj”.
Płock przyłączył się do tej ogólnopolskiej kampanii już po raz trzeci. W pierwszej edycji wzięły udział trzy szkoły, w ubiegłorocznej – osiem, w tym roku jest ich czternaście. To podstawówki numer: 2, 3, 5, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 21, 22, 23.
Inauguracja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 12. – Ideą „Rowerowego Maja” jest zachęcanie dzieci do aktywności na świeżym powietrzu. Dla najbardziej aktywnych szkół i klas przewidziane są nagrody – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 Agata Bogiel przyznała, że z każdym rokiem coraz więcej uczniów „Dwunastki” przyjeżdża do szkoły na rowerach. Placówka wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci i montuje m.in. dodatkowe stojaki na rowery. – Dbamy o to by było bezpiecznie. Kampania „Rowery Maj” powoduje, że coraz więcej dzieci jeździ na rowerach. Promujemy aktywne i ekologiczne podróże do szkoły i powroty do domu – mówi Agata Bogiel. – W kampanii biorą aktywny udział także pracownicy naszej szkoły, którzy przyjeżdżają rowerami.
Zasady Rowerowego Maja są proste: każdy uczeń, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, tzn. na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzyma naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.
Do akcji przyłączyła się także Komenda Miejska Policji w Płocku. Policjanci odwiedzają uczniów wszystkich placówek, aby przypomnieć zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa. Najlepiej przygotowana szkoła – policjanci sprawdzą między innymi stan techniczny rowerów – otrzyma puchar przechodni. – Podczas spotkań przypominamy dzieciom i młodzieży o zasadach bezpiecznego poruszania się rowerami oraz o obowiązkowym wyposażeniu jednośladów, czyli światła z przodu i tyłu, dzwonek i hamulec – tłumaczy naczelnik płockiej drogówki nadkom. Robert Nowakowski.
W ubiegłym roku kampanię wygrała Szkoła Podstawowa nr 15.
– Dzięki nagrodzie wzbogaciliśmy nasze wyposażenie. Przy szkole jest wiata dla rowerów, nowe stojaki i punkt serwisowy. W kampanii biorą też udział rodzice i dziadkowie naszych uczniów, którzy zachęcają dzieci do jazdy rowerami – mówi dyrektor SP 15 Agnieszka Harabasz.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Szatan przed sądem

Na ławie oskarżonych Sądu Rejonowego w Gostyninie usiadł m.in. Mariusz T., tzw. Szatan z Piotrkowa, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.