Najnowsze informacje

Do strajku nie doszło

Zażegnane zostało, zapowiadane jeszcze przed kilkoma dniami, niebezpieczeństwo strajku pielęgniarek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Winiarach. Negocjacje prowadzone pomiędzy pielęgniarkami i dyrekcją zakończyły się podpisaniem wstępnego porozumienia. Obie strony zgodziły się w nim na proponowaną (obowiązującą od października) podwyżkę płac pielęgniarek brutto rzędu 350 – 550 zł. Kolejny wzrost planowany jest od kwietnia przyszłego roku, a w czerwcu zapowiedziano powrót do dalszych negocjacji płacowych.
Porozumienie udało się wypracować po kilku miesiącach rozmów. Przypomnijmy, że rozpoczęły się one w lipcu br. od przedstawienia postulatów dotyczących między innymi płatnych urlopów szkoleniowych, włączenia kwoty 313 zł do wynagrodzenia zasadniczego, dodatków za tytuł licencjata i magistra, podwyżki płac do kwoty 3 tys zł. brutto (taka wysokość miałaby być uzyskana docelowo w 2009 roku). Część z nich udało się wynegocjować jeszcze przed wakacjami. Wtedy też zapadła decyzja o powrocie do pertraktowania w sprawach dalszych jesienią br. Ale pierwsze powakacyjne spotkania nie przyniosły jedności stanowisk. I jeszcze w ubiegłym tygodniu zapowiadały rozpoczęcie akcji protestacyjnej. Najpierw w formie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, a następnie w zaostrzonej formie – odejścia od łóżek pacjentów.
Przełom przyniosło środowe spotkanie, kiedy to podpisano wstępne porozumienie. – Pielęgniarki otrzymają podwyżkę płac brutto rzędu 350-550 zł (obowiązującą od 1.10.2007). Jest to maksymalna kwota, jaką możemy w chwili obecnej zaproponować. Jest ona zaproponowana w oparciu o zapowiadane informacje 15% wzrostu nakładów na służbę zdrowia w roku przyszłym. Tylko w kontekście tych danych kalkulowałem możliwość wzrostu wynagrodzeń – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisław Kwiatkowski.
Przyznaje, że aby sprostać wszystkim wymogom finansowym, przyszłoroczny przychód placówki musi być w granicach 8 – 10 mln zł. Wszystko zależy od przyszłorocznego kontraktu. Jak powiedział dyrektor Kwiatkowski, związki zawodowe zobligowały go do tego, aby w sytuacji kiedy będzie on niekorzystny dla szpitala, nie podpisywał go.
Wypracowane z pielęgniarkami porozumienie nie kończy jeszcze finansowych negocjacji dotyczących ich płac. Powrót do dyskusji zapowiadany jest w czerwcu przyszłego roku, a od kwietnia planowana jest kolejna podwyżka ich płac. Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Płocku Mariola Głowacka, przyznaje, że stawiane przez pielęgniarki postulaty są jak najbardziej uzasadnione. Trzeba zauważyć, że zmienia się system organizacyjny, pielęgniarki nie są personelem pomocniczym i czas najwyższy, aby było to zauważone i docenione, także od strony finansowej. Oczywiście pułap negocjacyjny nigdy nie będzie w 100 % satysfakcjonujący, ale przedstawione warunki finansowe są do przyjęcia i stanowią punkt wyjścia do dalszych negocjacji.  
rad

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …