Dla niewidomych płocczan

Jeszcze w grudniu osoby niewidome mieszkające w Płocku będą miały zapewnioną możliwość dostępu do informacji prasowych gazet regionalnych i lokalnych. Umożliwi to pilotażowy program realizowany przez stowarzyszenie pracy dla osób niepełnosprawnych De facto.
Projekt jest pierwszym w skali kraju przygotowywanym z myślą o zapewnieniu dostępu osobom niewidomym do lokalnych informacji. – Na roboczym spotkaniu redakcje wszystkich płockich gazet zadeklarowały chęć uczestniczenia w projekcie. Takie zapewnienia mamy także od jednej z redakcji ogólnopolskich. Obecnie prowadzimy rozmowy jeszcze z przedstawicielami kilku innych ogólnopolskich tytułów. Mam nadzieję, że od stycznia przyszłego roku będziemy mogli także udostępniać informacje z prasy krajowej – powiedziała przewodnicząca zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” Renata Nych.
Przygotowywany właśnie projekt jest ewenementem w skali kraju. Na jego uruchomienie z niecierpliwością czekają osoby niedowidzące i niewidome, które obecnie miały znacznie utrudniony dostęp do informacji regionalnych i lokalnych. W płockim kole terenowym Polskiego Związku Niewidomych zarejestrowanych jest około trzystu osób niewidomych i słabo widzących. Znaczna ich część jest wyposażona w sprzęt komputerowy z dostępem do internetu oraz specjalne programy udźwiękawiające, umożliwiające im sprawną obsługę komputera. Ale jak dodaje Renata Nych, wciąż są bariery i trudności w docieraniu do informacji prasowych. Wszystko dlatego, że artykuły zawierają coraz więcej grafiki, tekst pełni rolę drugorzędną, nie jest ciągły, tylko pocięty, wstrzeliwany w grafikę, przez co staje się niedostępny dla osób niewidomych. A dostępne wersje elektroniczne są odzwierciedleniem wydawnictw drukowanych również w zakresie ilustracji i nieczytelności tekstu.
Stowarzyszenie „De Facto” w porozumieniu z kołem terenowym PZN zamierzają stworzyć serwis internetowy, pozwalający osobom niewidomym czytanie wersji elektronicznej papierowych, czarnodrukowych wydań czasopism dostępnych na rynku, w tym przede wszystkim wydań prasy lokalnej. Prace rozpoczyna przygotowywanie bazy danych, wypełnianie ankiet, konsultacje dotyczące przygotowania programu od strony technicznej, tak aby jeszcze w grudniu elektroniczne wersje gazet bez barier dostępne były dla osób niewidomych.  
rad

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …