Najnowsze informacje

Dla Lotniczego Pogotowia

Na 15 stycznia zaplanowane jest oficjalne przekazanie śmigłowca dla płockiej filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na początek będzie to maszyna używana, ale najpewniej w lipcu, po rozstrzygnięciu przetargów przez ministerstwo, płocka filia otrzyma nowy śmigłowiec.
Przygotowania i starania do uruchomienia w Płocku stacji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego trwały od 2005 roku. Konieczność ta, jak zauważa dyrektor płockiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Kajetan Górzyński, to przede wszystkim lokalizacja w Płocku i regionie dużych firm, powstawania kolejnych wielkopowierzchniowych galerii, to również coraz większa liczba pojazdów i co za tym idzie, zwiększające się ryzyko wypadków. – Między innymi z tych względów powstaje potrzeba zlokalizowania zespołu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Gdyby w związku z lokalizacją doszło do jakiegoś masowego zdarzenia, to taki zespół bardzo mocno wspierałby ratownictwo naziemne. Gwarantuje zdecydowanie szybsze dostarczenie pacjentów do ośrodków specjalistycznych – wyjaśniał Kajetan Górzyński.
Transport śmigłowcem do Warszawy trwa około 30 minut. Zakładając, że robi to śmigłowiec stacjonujący w Płocku, pacjent zyskuje kilkadziesiąt cennych dla życia i zdrowia minut. Obecnie śmigłowce z warszawskiej filii LPR wzywane są pięć – sześć razy w miesiącu. Po uruchomieniu płockiej filii należy spodziewać się, że transport lotniczy będzie wykorzystywany częściej, bowiem stacja swoim zasięgiem obejmie rejon Kutna, Żuromina, Włocławka, Raciąża, Lipna, Sochaczewa, Zakroczymia, Modlina.
Budynek filii zlokalizowano na obszarze 8 tysięcy metrów kwadratowych przy ulicy Bielskiej, wygospodarowanych z południowej części obszaru należącego do płockiego aeroklubu. W przygotowanym kompleksie znalazło się lądowisko z systemem nawigacyjnym, płyta startowa, hangar dla śmigłowca, podziemna stacja paliw na potrzeby pogotowia. W samym budynku pomieszczenia dla personelu, pomieszczenie na inkubator dla noworodków, leki. Koszt całego przedsięwzięcia finansowanego z budżetu samorządu województwa mazowieckiego i płockiego Pogotowia wyniósł ponad cztery miliony zł. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zobowiązało się do przekazania śmigłowca, zapewnienia obsady (pilota, lekarza, ratownika) oraz pokrywania kosztów eksploatacji i zatrudnienia pracowników. Płocka stacja będzie siedemnastą działającą w strukturach LPR. Uruchomienie płockiej filii oznaczałoby przede wszystkim możliwość szybszego dowiezienia pacjenta do specjalistycznej jednostki czy transportu np. osób poszkodowanych w wypadkach. Obecność takiej jednostki w naszym rejonie ma istotne znaczenie w sytuacjach, kiedy o życiu pacjentów decydują minuty – wyjaśnia dyrektor Górzyński.
Na początek śmigłowiec transportowałby pacjentów od rana do godziny 23.00. Docelowo taka forma transportu będzie prowadzona całodobowo.   
rad

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …