Dariusz Rosati odwiedził Płock

Prof. Dariusz Rosati – poseł do parlamentu europejskiego gościł w Płocku na zaproszenia poseł Elżbiety Gapińskiej i prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego. Europoseł zapoznał się przede wszystkim z wykorzystaniem środków unijnych w rozwoju Płocka i regionu.
Europoseł przypomniał, że pomimo dobiegającej końca kadencji w Parlamencie Europejskim cały czas trwają prace nad kolejną perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2021 – 2028. – Słyszałem opinie, że w Płocku środki unijne są wykorzystywane jak najlepiej. Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem jak skutecznie i efektywnie te pieniądze przyczyniają się do rozwoju miasta, infrastruktury, terenów zielonych, a także wspierają służbę zdrowia. Potrzeby są oczywiście większe i jest dużo kolejnych planów – mówi Dariusz Rosati.
Prof. Rosati zwraca uwagę, że władze Płocka jeszcze bardziej mogą wykorzystać środki unijne do rozwoju miasta. – Mówię to w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska jest w tej chwili na rozstajnych drogach. W różnych krajach ujawniają się tendencje, żeby Unię ograniczyć albo w ogóle rozmontować. W Polsce powinniśmy mieć świadomość, że Unia Europejska dla Polaków i dla miast takich jak Płock to wielka szansa rozwojowa, którą powinniśmy wykorzystać. Powinniśmy wzmacniać integrację europejską – dodaje Dariusz Rosati.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed płockim ratuszem europoseł mówił o programie Koalicji Europejskiej przed majowymi wyborami do Parlamentu Proeuropejskiego. – Mógłbym ten program streścić w dwóch głównych punktach. To przede wszystkim odbudowa silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich lat uległa ona osłabieniu. Niekończące się pasmo konfliktów polskiego rządu z Brukselą, a także z innymi państwami członkowskimi, nie służy Polsce. Przejawem tego osłabienia było między innymi głosowanie w Parlamencie Europejskim nad pakietem mobilności. To bardzo ważna sprawa dla polskich przewoźników. Niestety ze względu na pewną izolację polskiego rządu i nieumiejętność budowania sojuszy Polska pod rządami PiS przegrywa ważne sprawy. My chcemy to zmienić, chcemy, żeby Polska była jednym z najważniejszych krajów unijnych, ponieważ to będzie pomagało nam realizować narodowe interesy – wyjaśnia Dariusz Rosati. – Drugim celem jest obrona Unii przed populistami i radykałami, którzy z różnych powodów próbują demontować Unię i osłabiać ją od środka. Nie pozwolimy na to, żeby wyprowadzać Unię Europejską z Polski i Polskę z Unii.

Reklama

Dariusz Rosati przyznaje, że pod rządami Prawa i Sprawiedliwości istnieje ryzyko wyprowadzenia naszego kraju z Unii Europejskiej. – To całkiem realny plan. Unia Europejska wprowadza ograniczenia, nie pozwala na autorytaryzm, nakazuje przestrzegać prawa. Jarosławowi Kaczyńskiemu to przeszkadza. On ma mentalność odziedziczoną z PRL, uważa, że krajem można rządzić w sposób absolutystyczny. My nie godzimy się na to, żebyśmy po trzydziestu latach budowy demokracji w Polsce zostali nagle cofnięci do postsowieckiego zamordyzmu. Jarosław Kaczyński nie mówi otwarcie, że powinniśmy wyjść z Unii Europejskiej. Wręcz mówi, że powinniśmy w niej pozostać. Ale ja w to nie wierzę. To, jak polski rząd zachowuje się na arenie międzynarodowej, pokazuje, że zależy mu, żeby być jak najdalej od Unii Europejskiej. Ostatnio Kaczyński mówił o takiej implementacji dyrektywy o prawach autorskich, aby jej nie wprowadzić w życie. Zapewniam, że w tej dyrektywie nie ma mowy o cenzurze prewencyjnej, natomiast pojawią się ograniczenia nielegalnego wykorzystania pewnych utworów, ale to nie są sprawy, które dotkną internautów, będą je musieli wyjaśniać dostawcy treści – uważa Dariusz Rosati.
Europoseł zwraca uwagę, że w kolejnej perspektywie finansowej Polska może liczyć na mniejsze środki niż dotychczas. – Chociaż pieniędzy będzie mniej, to moim zdaniem powinny one przede wszystkim być do dyspozycji samorządów – uważa Dariusz Rosati.
Zdaniem europosła w przypadku Płocka środki unijne powinny być wykorzystane na rozbudowę infrastruktury drogowej łączącej miasto z głównymi drogami w kraju oraz na budowę linii kolejowej łączącej nasze z Warszawą. – Tu jest szansa, ponieważ w kolejnej perspektywie będzie dużo środków na transport kolejowy. Płock, z pomocą marszałka województwa, powinien z tego skorzystać. Kolejną sprawą jest wykorzystanie środków na opiekę zdrowotną. Walka z chorobami nowotworowymi jest jednym z punktów programu wyborczego Koalicji Europejskiej, szczególnie w takich miastach jak Płock, gdzie zachorowalność jest wyższa – dodaje Dariusz Rosati.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie Związku Miast Polskich

Z inicjatywy władz Płocka, Związek Miast Polskich powołał stałą komisję partnerstwa publiczno-prywatnego. Spotkanie odbyło się …