Daleko od szosy

Każda rodzina, która kupuje działkę pod budowę domu lub decyduje się zakupić mieszkanie na nowym osiedlu, marzy o wspaniałej przyszłości. O ciszy, bo miejsce jest oddalone od zgiełku wielkiego miasta, o śpiewających ptakach, także o zieleni, która otaczać będzie powstające budynki.
Ale nie tylko ciszą, zielenią i śpiewem ptaków ludzie żyją. Po nacieszeniu się nowym otoczeniem, zaczynają się rozglądać i okazuje się, że miejsce które wybrali na kolejne lata swojego życia, wcale takie wspaniałe nie jest.
Jednym z takich nowych, dopiero powstających osiedli jest teren między ul. Wyszogrodzka, Grabówka, Nowy Most i Słoneczna. Po obu stronach ul. Górnej i Ośnickiej, gdzie niemal codziennie przybywają nowe budynki, oferowane są do zakupu nowe działki i przybywa chętnych, by tam się właśnie osiedlić.
Teren ten rozwija się w bardzo szybkim tempie. Są plany zagospodarowania – wiadomo, które miejsca przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną, a które pod wielorodzinną. Wiadomo też, gdzie powstaną sklepy, także te wielkopowierzchniowe.
I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że teren ten jest pozbawiony gospodarza, który zechciałby ulżyć mieszkającym już i budującym się płocczanom. Bo lista problemów już jest długa i wydłuża się z niemal każdym tygodniem.
Problemem nr 1 jest brak drogi, ale do tego tematu wrócimy za chwilę. Problemem nr 2 jest brak wody, dowiercenie się do niej i normalne korzystanie jest dziś prawie niemożliwe. Problem nr 3 to brak zieleni. Owszem są krzaki, zarośla, ale nie są one uporządkowane. Pewnie miasto czeka, aż zazielenią teren sami właściciele działek.

Bez drogi osiedle się nie rozwinie
Nasz czytelnik kupił działkę w tym rejonie w 2012 roku. Już wtedy słyszał obietnice, że budowa ul. Ośnickiej jest w planach i zostanie zrealizowana. Mało tego, radni decydują o przyznaniu pieniędzy w budżecie na tę inwestycję, a ulicy jak nie było, tak nie ma.
Na tych terenach osiedla się coraz więcej ludzi. Już dziś w 21 blokach Amabudu na osiedlu Górna mieszka więcej ludzi niż w domkach jednorodzinnych na osiedlu Wyszogrodzka. Obok terenów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne jest też miejsce na szeregowce. To oznacza kolejnych kilkuset, a w niedalekiej przyszłości kilka tysięcy mieszkańców, którzy będą mieć problemy z dojazdem do swoich posesji.
Istniejąca dziś ulica tylko na około 1/3 swojej długości, jest utwardzona destruktem. Reszta to zwykła polna droga, którą mieszkańcy na swój koszt starają się łatać kruszywem i żwirem. Nie ma tam jakiejkolwiek infrastruktury, a w pewnym momencie, co dobrze widać na zdjęciu, na środku stoi słup. Przypomnijmy, to jest serce miasta, teren między dwoma mostami, gdzie stale przybywa mieszkańców decydujących się właśnie tu osiedlić.
Bo w istniejącym „Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Górna-Ośnicka” w Płocku”, planuje się jeszcze jeden duży teren na tym obszarze, przeznaczony na budowę bloków. Żeby nie nastąpił całkowity komunikacyjny paraliż, niezbędne jest wybudowanie na tym terenie dróg.
– Naszym zdaniem, mieszkańców tego terenu, podpisanym pod petycją do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, miasto powinno wybudować nie tylko ul. Ośnicką, ale konieczne wydaje się wybudowanie drogi zbiorczej, jeszcze nie nazwanej, a oznaczonej w planie. Już teraz wydostanie się z osiedla Wyszogrodzka, szczególnie po zasiedleniu tych 21 bloków Amabudu, także po wybudowaniu reszty bloków, kiedy to ilość mieszkańców osiedla się podwoi, staje się wyzwaniem. Plan został uchwalony ponad 6 lat temu, ale obecnie gdzieś utknął. Faktem jest, że odbyły się konsultacje społeczne, ludzie nanosili poprawki, składali wnioski, ale z naszych informacji wynika, że wypowiedziano umowę firmie, która go przygotowywała – wylicza błędy władz miasta jeden z mieszkańców.

Jola Marciniak
fot. archiwum

Zobacz kolejny artykuł

Przyszli podziękować Jurkowi Owsiakowi

Czerwone naklejane serca, mnóstwo czerwonych balonów i wielkie, głośne „Siema!” zabrzmiało w niedzielny wieczór na …