Czytanie łączy

Już po raz ósmy na Starym Rynku w Płocku odbyło się spotkanie w ramach akcji „Czytać wypada, czyli książek parada”. Wydarzenie ściśle związane jest z XVII Tygodniem Czytania Dzieciom, który przebiega pod hasłem „Czytanie łączy”. W tegorocznej edycji na płockiej starówce czytano „Rzepkę” Juliana Tuwima.
Tradycyjnie przed czytaniem rozgrzewkę profesjonalnie przeprowadził aktor płockiego teatru Mariusz Pogonowski. Organizatorzy, czyli Książnica Płocka, Biblioteka dla Dzieci „Chotomek” oraz płocki oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zaprosili do wspólnego czytania dzieci z płockich szkół oraz osoby publiczne związane z miastem. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski tłumaczył dzieciom jak ważne jest sięganie po książki – Fajnie jest czytać, bo to przenosi nas w zupełnie inny świat. W świat bardzo ciekawy, bardzo inspirujący, który sprawia, że możemy poznawać rzeczy, których nie jesteśmy w stanie czasami zobaczyć, odkryć. A właśnie książki ten niesamowity, fantastyczny świat przed nami odkrywają. Dlatego warto czytać – mówił.
Oprócz prezydenta wspólnie z dziećmi czytali: radny Artur Kras, prezes płockiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Bogumiła Tobota oraz przedstawiciele płockich szkół – Agata Bogiel, Luiza Kalinowska-Skutnik, Grażyna Pyszyńska, Janusz Banasiak, Maciej Karczewski. Dzieci okazały się być wspaniałymi pomocnikami, co sprawiło, że wersy „Rzepki” rozbrzmiewały radośnie po całej Starówce. I choć tym razem nie udało się pobić rekordu Płocka w głośnym czytaniu, to wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a ziarno czytelnictwa najwyraźniej padło na podatny grunt.
Każda ze szkół zrobiła sobie zdjęcie na płockiej starówce. Zdjęcia te wezmą udział w plebiscycie CzyTa Fotka, który organizowany jest przez Książnicę Płocką. Podczas imprezy zaśpiewał chór TU-TU z SP 22. Ogłoszono również wyniki akcji „Przerwa na czytanie”, którą organizowały Niepubliczna Szkoła Podstawowa Cogito oraz Niepubliczne Przedszkole Gucio. W konkursie na najbardziej kreatywne zdjęcie wyróżniono Zespół Placówek Oświatowych w Bodzanowie, SP nr 22 oraz SP nr 11.

Eliza Kinalska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie Związku Miast Polskich

Z inicjatywy władz Płocka, Związek Miast Polskich powołał stałą komisję partnerstwa publiczno-prywatnego. Spotkanie odbyło się …