Cisza, noc i sny w płockiej katedrze

– Piszę muzykę, jakiej sam chciałbym słuchać, ja i paru moich przyjaciół – mówił w Płocku Zbigniew Preisner. Światowej sławy kompozytor poprowadził Polską Orkiestrę Radiową, Chór Polskiego Radia z Krakowa i solistów podczas premierowego koncertu Silence, night and dreams. Niezwykła atmosfera najstarszego płockiego kościoła w połączeniu z całą gamą emocji, które niosła muzyka i wspaniała partia solowa Teresy Salgueiro, sprawiły, że to wydarzenie muzyczne pozostanie długo w pamięci. Tym bardziej, że koncerty Preisnera to rzadkość.
Koncertowe prawykonania odbyły się we wrześniu na ateńskim Akropolu w amfiteatrze Herodion, a później w londyńskim Barbican Concert Hall. W Płocku mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pierwszym polskim wykonaniu tej kompozycji. Na płycie, która pokryła się już złotem (po koncercie Preisnerowi i wydawcom wręczono złoty krążek), występują Orkiestra Kameralna Aukso z Tych, pod dyrekcją Marka Mosia oraz chór Camerata Silesia, prowadzony przez Annę Szostak. Płytę wydało EMI Classics.
W Płocku usłyszeliśmy znakomitych solistów: Annę Sikorzak-Olek (harfa), Konrada Mastyłę (fortepian), Stefana Sendeckiego (syntezator), Bernarda Maseli (wibrafon), Jacka Ostaszewskiego (flet), Józefa Skrzeka (organy Hammonda), Michała Półtoraka (skrzypce), Johna Pariccelli. Wspaniałe solo na kontrabasie i wiolonczeli zagrał Lars Danielson.
Inspiracją do powstania kompozycji „Cisza, noc i sny” była refleksja nad kondycją współczesnego człowieka, który w dzisiejszym świecie staje się coraz bardziej samotny, brak mu czasu na tworzenie głębszych więzi z innymi ludźmi. Świat pełen informacji i najnowszych technologii, odrywa nas od sfery sacrum. Sprawia, że spędzamy życie pomiędzy ekranem komputera i komórki. Libretto zawiera fragmenty Księgi Hioba i Ewangelii wg św. Mateusza. Prolog napisał Krzysztof Piesiewicz. Dzieło składa się z dziewięciu części: Perchance, Silence, Night and Dreams, To Speak, To Dream, To Find, To Know, To Die, Be Faithful, go, To Love. Przez wszystkie prowadzi słuchaczy delikatnym sopranem solistka Teresa Salgueiro, portugalska śpiewaczka, wokalistka zespołu Madredeus.
Premiera muzyki z albumu Cisza, noc i sny zakończyła się owacją na stojąco. Ale to jeszcze nie był koniec muzycznej uczty. W drugiej części koncertu usłyszeliśmy świetnie znane kompozycje Preisnera do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, między innymi: Podwójnego życia Weroniki, Dekalogu, Krótkiego filmu o miłości, Trzech kolorów oraz Pieśń dla Zjednoczonej Europy. Orkiestrę poprowadził Łukasz Borowicz. Partie solowe zaśpiewała znakomicie Elżbieta Towarnicka (sopran), z którą Preisner spotkał się już w czasie nagrywania muzyki do filmów Kieślowskiego.
Nie jestem nawiedzonym facetem
Nie lubię dużych miast i cieszę się, że ten koncert odbywa się w Płocku – mówił na konferencji prasowej Zbigniew Preisner. To wspaniałe miejsce dla prezentacji takiej muzyki, muzyki, która jest odzwierciedleniem świata przeżywanego przez kompozytora. A kompozytor to zwykły człowiek. Nie musi być nawiedzonym facetem. Powinien wykonywać dobrze swoją pracę i cieszyć się, że ludzi interesuje to, co stworzy. Nie jest kompozytorem muzyki klasycznej. Pisze muzykę, która sprawia mu przyjemność.
– Płyta Cisza, noc i sny powstawała długo, przez trzy lata. Miałem ogólny pomysł. Szukałem tekstu do muzycznej opowieści.
Teresa Salgueiro podkreślała, że praca ze Zbigniewem Preisnerem była wielką przyjemnością. Oczarowana dwoma utworami z płyty demo, którą dostała, natychmiast zgodziła się zaśpiewać. Urzekła ją dynamika i piękno tej muzyki. Wokal został nagrany w Krakowie w dziewięć godzin. Artystkę zachwycił widok Płocka z wiślanej skarpy. Polacy wydają jej się bliscy, bo też kochają muzykę. Jesteśmy na dwóch krańcach Europy, ale muzyka nas zbliża.
Koncert odbył się dzięki sponsorom: Orlenowi i Enerdze oraz Urzędowi Miasta Płocka i Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Lena Szatkowska

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …