Biskupi podjęli decyzję

Przez dwa dni polscy biskupi obradowali w Płocku podczas 380 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. O obradach opowiadali dziennikarzom m.in. prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.
Z dziennikarzami spotkali się również biskup Marek Stolarczyk, przewodniczący rady ds. duszpasterstwa młodzieży oraz ks. Przemysław Drąg, przewodniczący Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski rozpoczął konferencję od stwierdzenia, że motywem spotkania w Płocku jest 450. rocznica urodzin św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży. – Jesteśmy w Płocku, bo właśnie z tej diecezji pochodzi św. Stanisław Kostka – stwierdził arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił o drodze św. Stanisława Kostki, o jego powołaniu, o walce z przeciwnościami losu, o tym, że często „obrywał” za swoją wiarę i był poddawany ciężkim próbom zanim znalazł się w zakonie jezuitów. – Św. Stanisław Kostka jest przykładem człowieka, który mimo różnych przeciwności zrealizował swoje powołanie. Może on być drogowskazem dla młodzieży – stwierdził arcybiskup Stanisław Gądecki.

Reklama

Biskup Marek Stolarczyk mówił o przygotowaniach do synodu młodzieży. Ale o tym, co najbardziej interesowało dziennikarzy mówił prymas Polski i jednocześnie przewodniczący komisji duchowieństwa, arcybiskup Wojciech Polak. A ten temat to ochrona osób małoletnich przed nadużyciami duchownych. – Ta kwestia pojawiła się nie po raz pierwszy w naszych obradach. Podczas spotkania w Płocku podjęliśmy trzy podstawowe zagadnienia. Po pierwsze chcemy, aby w każdej diecezji został opracowany całościowy program prewencji, w który będą włączone wszystkie grupy pracujące z dziećmi. Chcemy te osoby przeszkolić. Chcemy także, aby w tworzenie programu, w prace nad nim zaangażowało się jak najwięcej osób, także świeckich. Trzeba zbudować taki system, aby dzieci i młodzież czuli się bezpiecznie – mówił prymas Polski.
Kolejny punkt, który wymienił, to powstanie dokumentu ukazującego działania związane z ochroną dzieci i młodzieży. – Myślę, że taki dokument powstanie do końca listopada. Chcemy pokazać nie tylko jaka jest nasza wola, ale też jakie działania zostały podjęte i jakie są podejmowane, jaki jest ich kierunek – mówił arcybiskup Wojciech Polak.
Prymas Polski poinformował również o tym, że biskupi wyrazili wolę zebrania danych statystycznych dotyczących nadużyć duchownych w stosunku do dzieci i młodzieży. – Chcemy poznać skalę tego zjawiska w polskim kościele – stwierdził prymas. Pytany, kiedy taki dokument może powstać, stwierdził, że nie jest w stanie tego określić.

(gsz)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie Związku Miast Polskich

Z inicjatywy władz Płocka, Związek Miast Polskich powołał stałą komisję partnerstwa publiczno-prywatnego. Spotkanie odbyło się …