Biskupi podjęli decyzję

Przez dwa dni polscy biskupi obradowali w Płocku podczas 380 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. O obradach opowiadali dziennikarzom m.in. prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.
Z dziennikarzami spotkali się również biskup Marek Stolarczyk, przewodniczący rady ds. duszpasterstwa młodzieży oraz ks. Przemysław Drąg, przewodniczący Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski rozpoczął konferencję od stwierdzenia, że motywem spotkania w Płocku jest 450. rocznica urodzin św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży. – Jesteśmy w Płocku, bo właśnie z tej diecezji pochodzi św. Stanisław Kostka – stwierdził arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił o drodze św. Stanisława Kostki, o jego powołaniu, o walce z przeciwnościami losu, o tym, że często „obrywał” za swoją wiarę i był poddawany ciężkim próbom zanim znalazł się w zakonie jezuitów. – Św. Stanisław Kostka jest przykładem człowieka, który mimo różnych przeciwności zrealizował swoje powołanie. Może on być drogowskazem dla młodzieży – stwierdził arcybiskup Stanisław Gądecki.

Biskup Marek Stolarczyk mówił o przygotowaniach do synodu młodzieży. Ale o tym, co najbardziej interesowało dziennikarzy mówił prymas Polski i jednocześnie przewodniczący komisji duchowieństwa, arcybiskup Wojciech Polak. A ten temat to ochrona osób małoletnich przed nadużyciami duchownych. – Ta kwestia pojawiła się nie po raz pierwszy w naszych obradach. Podczas spotkania w Płocku podjęliśmy trzy podstawowe zagadnienia. Po pierwsze chcemy, aby w każdej diecezji został opracowany całościowy program prewencji, w który będą włączone wszystkie grupy pracujące z dziećmi. Chcemy te osoby przeszkolić. Chcemy także, aby w tworzenie programu, w prace nad nim zaangażowało się jak najwięcej osób, także świeckich. Trzeba zbudować taki system, aby dzieci i młodzież czuli się bezpiecznie – mówił prymas Polski.
Kolejny punkt, który wymienił, to powstanie dokumentu ukazującego działania związane z ochroną dzieci i młodzieży. – Myślę, że taki dokument powstanie do końca listopada. Chcemy pokazać nie tylko jaka jest nasza wola, ale też jakie działania zostały podjęte i jakie są podejmowane, jaki jest ich kierunek – mówił arcybiskup Wojciech Polak.
Prymas Polski poinformował również o tym, że biskupi wyrazili wolę zebrania danych statystycznych dotyczących nadużyć duchownych w stosunku do dzieci i młodzieży. – Chcemy poznać skalę tego zjawiska w polskim kościele – stwierdził prymas. Pytany, kiedy taki dokument może powstać, stwierdził, że nie jest w stanie tego określić.

(gsz)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Jedziesz zaśnieżonym samochodem? Mandat nawet 500 złotych!

Kurtyna śnieżna ograniczająca widoczność to poważne zagrożenie dla kierowców. Powstaje ona, gdy przed nami jedzie …

Płocka firma pomaga TOPR-owi

Śmigłowiec Sokół W-3 to maszyna od wielu lat używana przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. …