Najnowsze informacje

Bezpieczna droga do szkoły

W Zawidzu Kościelnym (powiat Sierpc) zainaugurowano III edycję akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, inicjowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Wojewódzkim i Ośrodkami Ruchu Drogowego. W poniedziałek 25 października br. aulę Szkoły Podstawowej wypełnili adresaci akcji – uczniowie w kamizelkach odblaskowych, a dorośli – organizatorzy akcji przekonywali ich, że nosząc taki strój będą lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. A wtedy bezpiecznie dotrą z domu do szkoły i równie bezpiecznie wrócą. Jeszcze w 2000 r. na polskich drogach zginęło ponad pół tysiąca dzieci. Trzy lata później liczba ta zmniejszyła się o połowę. Takie efekty daje prewencja – dzieci, które noszą przy sobie odblaski, są bardziej widoczne na drodze, a dzięki temu bardziej bezpieczne. Od 2002 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego,przy współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego, wsparciu policji i Rzecznika Praw Dziecka oraz zaangażowaniu szkół podstawowych, realizuje program pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. W latach 2002-2004 województwo przekazało uczniom ponad 20 tys. zestawów oświetleniowych do rowerów oraz 50 tys. „Kodeksu Młodego Rowerzysty”.
Miejscem inauguracji III edycji programu, którego podstawowym celem jest wspieranie programów edukacyjnych, sprzyjających bezpieczeństwu dzieci na drogach, stała się Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym: – Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” to prewencja bezpośrednia. Dzięki niej statystyki pokazują, że na mazowieckich drogach z roku na rok ginie na szczęście coraz mniej dzieci. Nosząc odblaski, kamizelki i znając „Kodeks Młodego Rowerzysty”, wiedzą, jak bezpiecznie zachować się na drodze – przekonywał w Zawidzu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Ale pamiętajmy również o odpowiedzialności dorosłych: rodziców, nauczycieli, policjantów. Wypadki powodują często kierowcy, którym brak wyobraźni podczas jazdy na obszarze zabudowanym, a jednym z przydrożnych budynków jest przecież szkoła. To do kierowców kierowany jest apel o zdrowy rozsądek i rozwagę.
Przyszłymi wzorowymi kierowcami prawdopodobnie będzie 184 młodych rowerzystów z powiatu sierpeckiego, którzy w dniu poprzedzającym inaugurację mazowieckiej akcji zdawali egzamin na kartę rowerową – pierwsze prawo jazdy, a zarazem uczestniczyli w konkursie sprawnościowym i teoretycznym – pokonanie toru wymagało nie lada umiejętności. Urządzonego na sali gimnastycznej toru rowerowego nie przejechał nawet jeden z kolarzy „Legii” Warszawa, którzy merytorycznie wspierali dzieci ze szkół podstawowych w gminie Zawidz Kościelny. Tu niemal kaskaderskimi umiejętnościami wykazali się chłopcy, ale w teorii lepsze były dziewczęta. W konkursie teoretycznym I miejsce zajęła Izabela Marcinkowska z SP w Zawidzu Kościelnym (w nagrodę otrzymała rower), II miejsce Marta Dublicka, też z Zawidza (cyfrowy aparat fotograficzny), a III miejsce Kinga Morawska z SP w Jeżewie (discman). W konkursie sprawnościowym liderem został Adrian Osiecki z SP w Słupi (dostał rower), za nim uplasował się Adrian Skrzyński z SP w Zawidzu (aparat), trzeci był Łukasz Brodowski z SP w Jeżewie (discman). Nagrody ufundował i wręczał marszałek A. Struzik, zwycięzcy dostali również kolarskie gadżety od starszych kolegów z „Legii” Warszawa.
Aby uroczystości stało się zadość, marszałek Struzik przekazał na ręce starosty sierpeckiego Pawła Ambora „bezpieczne” zestawy dla wszystkich dzieci z powiatu. Paczki z odblaskami i kodeksami zajęły niemal całą ścianę sali, w której odbywało się spotkanie, nie bez racji więc starosta Ambor poprosił jeszcze o… samochód z przyczepą. W ripoście usłyszał jednak, że skoro samorząd mazowiecki rozdaje zestawy odblaskowe i naprawia drogi, to o samochód powiat sierpecki musi się jednak już sam postarać. W 2004 r. samorząd województwa mazowieckiego na poprawę bezpieczeństwa uczniów na drogach przeznaczył 190 tys. zł. W ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” uczniowie szkół podstawowych z całego województwa otrzymają 3 tys. kompletów oświetleniowych do rowerów, ponad 2 tys. kamizelek odblaskowych oraz 32 tys. egzemplarzy „Kodeksu Młodego Rowerzysty”: – Sprawa bezpieczeństwa dzieci na drogach nie jest nikomu obojętna. Propaguje ją samorząd, policja, włącza się Kościół i media. Wypadkowość spada, efekty są więc widoczne – przekonywał obecny na uroczystości nadinspektor Wiesław Stach, Komendant Wojewódzki Policji.
Do Zawidza przyjechali również m.in. komendant miejski policji w Płocku Ryszard Kijanowski, przedstawiciele Krajowej i Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, rzecznik praw dziecka Paweł Jaros, dyrektor WORD w Płocku Wojciech Krzewski. Rolę gospodarzy pełnili wójt gminy Zawidz Kościelny Wojciech Gajewski i dyrektor SP Grzegorz Marciniak.
Inauguracja „Bezpiecznej drogi do szkoły” była bardzo atrakcyjna artystycznie. Najmłodsi, pod kierunkiem Alicji Małachowskiej i Barbary Pyrzyńskiej, pokazali tematyczny, dowcipny program artystyczny. Tańce z pomponami zaprezentowały „mażonetki”, podopieczne Teresy Wojtas, a do taktu przygrywała im gimnazjalna orkiestra dęta pod opieką Andrzeja Wojtasa.

Tekst i fot. Elżbieta Grzybowska

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …