Najnowsze informacje

Będzie więcej taksówek

W przyszłym roku na płockich ulicach może przybyć aż sto nowych taksówek. To efekt uchwały przyjętej w ubiegłym tygodniu przez płockich radnych.

Gminy mają obowiązek do końca listopada każdego roku określić limit licencji taksówkarskich na kolejny rok. Tym razem radni ustalili, że w przyszłym roku na płockich ulicach może przybyć nawet 100 taksówek. Przeciwni takiej decyzji byli członkowie Zrzeszenia Transportu Prywatnego, których poparł radny SLD Piotr Nowicki.
– W przyszłym roku Urząd Miasta będzie mógł wydać 100 licencji dla nowych taksówkarzy. Za takim rozwiązaniem opowiedział się miejski rzecznik konsumentów, przeciw było Zrzeszenie Transportu Prywatnego – mówiła podczas sesji Krystyna Kowalewska, sekretarz miasta.
Uchwała Rady Miasta jest wynikiem jej wcześniejszych postanowień, uwalniających ceny za korzystanie z taksówek. Być może wkrótce zapadnie jeszcze decyzja, że w całym mieście obowiązuje jedna strefa taryfowa. Teraz podział na strefy zależy praktycznie od tego, z usług jakiej korporacji korzystają pasażerowie.
Już teraz wiadomo, że w przyszłym roku na ulice miasta wyjedzie 28 nowych taksówkarzy, bo tyle osób zdało egzamin. Obecnie w Płocku jest zarejestrowanych 565 taksówek. Przeciwko zwiększeniu ich liczby występują członkowie Stowarzyszenia Transportu Prywatnego, które, zdaniem radnego Nowickiego, jest związkiem zawodowym taksówkarzy. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad 300 członków, pozostali taksówkarze czekają na efekty jego działań i wtedy podejmą decyzję czy do niego przystąpić.
– W tej chwili taksówkarz, żeby wyjść na swoje musi wykonać 400 kursów w miesiącu. Jedno zlecenie trafia się na 1 – 2 godziny. Już dziś na jedną taksówkę przypada 230 mieszkańców miasta, jeśli ilość pojazdów wzrośnie, może zabraknąć klientów. Już teraz dla taksówkarzy brakuje pracy, większość z nich to ludzie dorabiający po godzinach. Skoro przybędzie taksówek, to niech chociaż miasto zwiększy ilość miejsc postojowych, bo dziś trudno jest znaleźć miejsce – starał się przekonać radnych Maciej Kamiński ze Stowarzyszenia Transportu Prywatnego.
– Do limitowania działalności gospodarczej muszą być poważne uzasadnienia. Nie widzę potrzeby, żeby limitować zawód taksówkarza. Odchodzi się od tego w wielu polskich miastach. Oczywiście tam gdzie to możliwe, będziemy tworzyć miejsca postojowe dla taksówkarzy – powiedział prezydent Płocka Mirosław Milewski.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …