Będzie remont amfiteatru

Konsorcjum firm Vectra i BBR rozpoczyna prace budowlano – montażowe konstrukcji stalowej i zadaszenia amfiteatru. Roboty mają potrwać do 10 kwietnia przyszłego roku. Oznacza to, że w maju będzie mogła się odbyć pierwsza impreza. Jeśli wykonawca nie zakończy prac w przewidzianym terminie, za każdy dzień zwłoki będzie musiał zapłacić 0,5% od wartości zakontraktowanej kwoty.
– Dobiegły już końca negocjacje z wykonawcą naprawy konstrukcji stalowej i zadaszenia amfiteatru. Jest to kontynuacja zadania umocnienia skarpy wiślanej z budową amfiteatru i infrastruktury technicznej. Za naprawę miasto zapłaci 2,3 mln zł. Jest to kwota wynegocjowana. Całość zadania wykonawca skosztorysował na około 2,9 mln zł. Brakujące ponad 600 tysięcy złotych dopłacimy, gdy uda nam się odzyskać pieniądze z odszkodowania. Dziś jednak wykonawca godzi się na takie rozwiązanie – powiedział zastępca prezydenta Płocka Dariusz Zawidzki.
Naprawą nowego amfiteatru zajmie się firma, która go budowała. Obiekt nie przeszedł jednak odbioru technicznego. Zdaniem Dariusza Zawidzkiego wybór tej samej firmy jest najlepszym rozwiązaniem. Wyłonienie nowego wykonawcy byłoby dużo bardziej kosztowne. Ponadto nowa firma nie wzięłaby odpowiedzialności za inne prace budowlane.
W nowym amfiteatrze naprawy wymagają przede wszystkim głowice, czyli główne elementy podtrzymujące zadaszenie. Konieczne są również wzmocnienia ringu. Te stalowe elementy zostały źle obliczone przez projektanta i wymagają wzmocnienia. Poprawiona zostanie także stabilizacja koziołków czyli mniejszych pylonów podtrzymujących zadaszenie. Już w najbliższych dniach zostanie zdjęta membrana.
Prace remontowe muszą się zakończyć do 10 kwietnia przyszłego roku. Najpóźniej w tym dniu wykonawca będzie musiał zgłosić obiekt do odbioru.
– Nie zajmuję się organizacją imprez kulturalnych, ale mam nadzieję, że pierwsza impreza w nowym amfiteatrze będzie mogła odbyć się już w maju. Proszę mnie jednak nie pytać, jaka gwiazda wystąpi – dodał Dariusz Zawidzki.
Wykonawcą robót będzie konsorcjum firm Vectra i BBR Polska. Przygotowaniem konstrukcji stalowej zajmie się firma WIMET. W przypadku opóźnienia, umowne kary wyniosą za każdy dzień około 0,5% od całości kwoty. Projekt robót przygotowało Konsultacyjne Biuro Projektowe „Krzysztof Żółtowski”.
Budowa nowego płockiego amfiteatru rozpoczęła się w grudniu 2004 roku. Obiekt pierwotnie miał być gotowy w połowie 2006 roku. Następnie termin jego otwarcia przesunięto na jesień 2006 roku. Kolejny termin wyznaczono na 28 kwietnia tego roku, ale wtedy swój sprzeciw wyraził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który zakwestionował jakość wykonania elementów stalowych podtrzymujących zadaszenie. W sierpniu władze miasta dysponowały już projektem remontu. Kolejnym krokiem były negocjacje z wykonawcą robót, czyli konsorcjum firm Vectra i BBR.
Nowy amfiteatr jest wciąż budowany w miejscu starego obiektu i będzie od niego większy i co najważniejsze bardziej nowoczesny. Scena ma mieć ponad 200 metrów kwadratowych powierzchni. W budynku zaplecza znajdą się garderoby dla artystów, biura, sanitariaty. Projektanci z poznańskiej firmy Archi Line zaprojektowali także barek i taras z widokiem na Wisłę. Nowy obiekt ma jednorazowo pomieścić około 3,5 tysiąca widzów, a na zapleczu będzie mogło przebywać nawet 200 artystów i 30 osób z obsługi technicznej. 
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …