Andrzej Nowakowski zaprzysiężony

Elżbieta Gapińska z Platformy Obywatelskiej jest przewodniczącą płockiej Rady Miasta na najbliższe cztery lata. Funkcje wiceprzewodniczących objęli Tomasz Korga z Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Hetkowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Artur Jaroszewski z PO. Ślubowanie złożył także nowy prezydent Płocka – Andrzej Nowakowski.
W ubiegłym tygodniu odbyła się I sesja Rady Miasta Płocka w kadencji 2010 – 2014. Spośród 25 nowych radnych na sali obrad zabrakło ustępującego prezydenta Płocka Mirosława Milewskiego. Według oficjalnych informacji był chory. Na stan zdrowia narzekał także najstarszy spośród płockich radnych Jerzy Seweryniak. To on, jako radny – senior, powinien poprowadzić sesję do momentu wyboru przewodniczącego. Tak się jednak nie stało. J. Seweryniak stwierdził, że nie może poprowadzić obrad ze względu na stan zdrowia. To oficjalne wyjaśnienie. To mniej oficjalne jest zupełnie inne.
I sesja w nowej kadencji miała się zgodnie z obowiązującymi przepisami odbyć najpóźniej 2 grudnia, czyli siedem dni po ogłoszeniu wyniku wyborów do Rady Miasta. Tak się jednak nie stało. Wszystko z powodu wyroku Sądu Okręgowego, który umorzył warunkowo na rok próby sprawę, w której wcześniej orzekał wobec radnego Jerzego Seweryniaka Sąd Rejowy. J. Seweryniak odpowiadał za pobicie sąsiada. Były przewodniczący Rady Miasta wystąpił do ratusza o zlecenie przygotowania opinii prawnej odpowiadającej na pytanie, czy Seweryniak może być radnym. Dlatego były przewodniczący nie wyznaczył terminu pierwszej sesji w obowiązującym terminie. W tej sytuacji za jej zwołanie odpowiadał komisarz wyborczy. Ostatecznie I sesję Rady Miasta 8 grudnia poprowadziła Aniela Niedzielak (PSL), kolejna po J. Seweryniaku najstarsza radna. Ślubowanie złożyło 24 radnych szóstej kadencji. Nie zrobił tego jedynie Mirosław Milewski, którego nie było na sesji.
Na funkcję przewodniczącego Rady Miasta zaproponowano tylko kandydaturę Elżbiety Gapińskiej. Za jej przyjęciem zagłosowało 23 radnych, jeden był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Sama zainteresowana nie wzięła udziału w głosowaniu.
– Każdy klub radnych mógł zgłosić swojego kandydata na przewodniczącego Rady Miasta, ale zrobił to tylko klub PO. Kontrkandydata nie było. Chcę być przewodniczącym ponad podziałami. Wszystkie osoby chętne do pracy, niezależnie z jakiego ugrupowania pochodzą, będą mile widziane do współpracy. Mamy do załatwienia konkretne sprawy naszych mieszkańców i nie są potrzebne podziały polityczne – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta. Elżbieta Gapińska unika jednak konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, z jakim ugrupowaniem PO zawarła koalicję: – To będzie szersza koalicja, myślę, że wielu radnych będzie chciało być jej członkami – dodała.
Elżbieta Gapińska jest pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta w historii płockiego samorządu. W prezydium oprócz niej zasiadają wyłącznie mężczyźni: – Jestem zadowolona z takiej sytuacji. Nie wiem, czy panowie będą zadowoleni, że będą współpracować z kobietą. Myślę, że trzeba przełamać stereotypy. Kobiety tak samo jak mężczyźni mogą sobie dobrze radzić w polityce i mogą być szefami. Mam nadzieję, że w kolejnych kadencjach kobiety także będą przewodniczącymi. Prawda jest taka, że kobiety łagodzą obyczaje. Kobieta – polityk jest zasadnicza, merytoryczna, konkretna i na pewno jest łagodniejsza w obejściu niż mężczyźni – mówiła Elżbieta Gapińska.
Na pierwszym posiedzeniu płoccy radni wybrali także trzech wiceprzewodniczących, którzy reprezentują największe kluby radnych: Tomasza Korgę z Prawa i Sprawiedliwości, Wojciecha Hetkowskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Artura Jaroszewskiego z Platformy Obywatelskiej. Sekretarzem sesji na najbliższe cztery lata został Tomasz Maliszewski z PO, który pokonał ubiegającego się również o tę funkcję Pawła Kolczyńskiego z PiS.
W poniedziałek, 13 grudnia, odbyła się II sesja Rady Miasta Płocka. W jej trakcie ślubowanie złożył prezydent Andrzej Nowakowski. Formalności dopełnił także Mirosław Milewski, nieobecny na I sesji.
Do chwili zamknięcia tego numeru Tygodnika Płockiego nie były jeszcze znane nazwiska zastępców prezydenta Płocka. Z nieoficjlanych informacji wynika, że mogą to być dwaj obecni radni Platformy Obywatelskiej: Roman Siemiątkowski i Krzysztof Buczkowski oraz radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Arkadiusz Iwaniak.
A. Iwaniak miałby nadzorować pion inwestycji miejskich, K. Buczkowski gospodarkę komunalną, a R. Siemiątkowski za kulturę, sport i oświatę.
Czy rzeczywiście te osoby zostaną zastępcami prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, pokażą najbliższe dni.    Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

BMW w płockiej policji

Płoccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dysponują nowym narzędziem do walki z drogowymi piratami. Nieoznakowany …

Sportowy sukces płockich policjantów

Drużyna policjantów z Płocka uczestniczyła w mistrzostwach Polski służb mundurowych w wieloboju siłowym w Toruniu. …

2 komentarze

  1. teraz to dopiero będzie polityka w urzedzie miasta..
    A Iwaniak zastępcą prezydenta od spraw inwestycji to kpina!

  2. Już teraz czekam na 2014 r., kiedy ja wystartuję w wyborach samorządowych. Życzę wszystkim radnym, a zwłaszcza tym z SLD dobrej i owocnej pracy na rzecz naszego miasta. Nie zawiedźcie nas!!!