Łąk coraz mniej

Płockie Podolszyce Południowe stopniowo tracą swój malowniczy charakter. Tam, gdzie jeszcze niedawno można było spacerować po łące, teraz widać głębokie wykopy. Osiedle staje się coraz bardziej zabudowane. Nowe bloki powstają właśnie przy ul. Jana Pawła II i św. Wojciecha.
Ci, którzy przed laty sprowadzili się na Podolszyce, widzą, że z roku na rok ich osiedle zamienia się w „państwo w państwie”. Przestaje być miejscem, gdzie można było wybrać się na spacer wśród traw i krzewów czy też poszusować rowerem po okolicznych pagórkach. Budowlana ingerencja w przyrodę sprawia, że na Podolszycach jest coraz mniej miejsc do turystyki.
Oprócz centrum handlowego Galeria Wisła, którą będzie budować Sobiesław Zasada, na Podolszycach Południowych powstają kolejne bloki. I tak przy ul. św. Wojciecha dwa bloki buduje Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. Tam wcześniej kupiła teren: – Pierwszy już realizujemy, budowę drugiego rozpoczniemy na wiosnę przyszłego roku. W każdym będzie po 48 mieszkań o metrażu od 40 do 80 m kw., jedno-dwu- i trzypokojowe, także dwupoziomowe – dowiadujemy się w MSM.
Metr mieszkania w bloku sąsiadującym z kościołem kosztować będzie 2 tys. 621 zł 50 gr. Będą to lokale w pełni wyposażone: tynki grysowe, podłogi szwedzkie, biały montaż i armatura, kuchnia. Mieszkania w pierwszym z bloków są już sprzedane, na mieszkanie w drugim chętni będą mogli zgłaszać się wiosną przyszłego roku.
Swoje bloki na Podolszycach Południowych buduje także Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Płocku, na działce przy ul. Jana Pawła II 39, między już istniejącymi osiedlami Zagroda i Sady: – Budujemy tam cztery bloki na 180 mieszkań, są już na nie chętni. Obecnie trwają tam roboty tzw. stanu zerowego: budowa fundamentów i ścian piwnic. Zakończymy te prace w październiku 2007 roku – informuje przedstawiciel MTBS.
Wykopy widać także w innych częściach Podolszyc. Zwłaszcza, że w całym kraju (i także w Płocku) chętnych na mieszkania nie brakuje, szkoda że tak szybko drożeją.
A z rzeczy ciekawych turystycznie, na szczęście wciąż pozostanie wąwóz, którym z Podolszyc Południowych można zjechać w dół do ul. Gościniec, a stamtąd przejechać do Borowiczek i dalej, gdzie w okolicach nadwiślańskich terenów do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej nie brakuje. 
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

BMW w płockiej policji

Płoccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dysponują nowym narzędziem do walki z drogowymi piratami. Nieoznakowany …

Sportowy sukces płockich policjantów

Drużyna policjantów z Płocka uczestniczyła w mistrzostwach Polski służb mundurowych w wieloboju siłowym w Toruniu. …