Najnowsze informacje

Łąck stolicą folkloru

Już po raz drugi podpłocki Łąck stał się folklorystyczną stolicą regionu, a to za sprawą II Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”. Zorganizowana w piątek 26 października 2007 roku z ogromnym rozmachem impreza, zgromadziła tych, którzy wciąż, mimo przeciwności losu i ludzi, starają się podtrzymywać tradycje folklorystyczne w swojej wsi, miasteczku czy gminie.

Łącki festiwal wymyśliło Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, aktywnie współpracujące z innymi stowarzyszeniami i organizacjami pożytku publicznego w regionie. Stowarzyszenie działa aktywnie od 10 lat, w jego skład wchodzi obecnie 15 miast i gmin oraz powiaty płocki i gostyniński. Gminy położone są na atrakcyjnym turystycznie, przyrodniczo i kulturowo obszarze woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego: – Misją Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności na rzecz popularyzacji i rozwoju terenu rozciągającego się wzdłuż Wisły od puszczy kampinoskiej do Włocławka. To najpiękniejszy teren na Mazowszu i jeden z piękniejszych w Polsce. Niezaprzeczalnym bogactwem tego obszaru jest bogactwo form krajobrazowych i przyrodniczych, położonych na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie Płocka i Włocławka oraz w niewielkiej odległości od Warszawy i Łodzi – przypomniał na otwarciu festiwalu Zbigniew Białecki, wójt gminy Łąck, a zarazem prezes Stowarzyszenia.
Skoro teren jest tak atrakcyjny, to warto go promować. I właśnie festiwal folklorystyczny jest jedną z bardziej aktywnych form promocji. Organizatorzy zapraszają do udziału kapele ludowe, zespoły folklorystyczne, solistów i instrumentalistów z Mazowsza i Kujaw. Podczas festiwalu mają oni okazję zaprezentować zgromadzony dorobek kulturowy i pokazać turystom, że sztuka ludowa też może być sztuką przez duże S.
Co warte podkreślenia, festiwal „Od Kujawiaka do Oberka” mógł zostać zorganizowany dzięki środkom unijnym, pozyskanym na realizację programu LEADER +. W ten sposób UE dotuje przedsięwzięcia, które wyraźnie podkreślają różnorodność kulturową „małych ojczyzn”.
Atutem festiwalu w Łącku jest to, że wszystkich uczestników oceniają zarówno profesjonaliści, jak i publiczność. Otwierająca festiwal Magdalena Kozłowska – dyrektor biura SGTPG, zachęcała wszystkich obecnych, aby bacznie przyglądali się wszystkim stoiskom twórców ludowych. A tych nie brakowało. Na festiwalu z ochotą zjawili się rzeźbiarze (m.in. ze Staroźreb, Sannik, Baruchowa, Gąbina, Kutna, Łowicza, Kowala, Włocławka), koronkarki, hafciarki, wycinankarki. Swoje stoiska pokazały także szkoły m.in. Szkoła Podstawowa w Soczewce oraz Nadleśnictwa w Gostyninie i Łącku czy też organizacje, które zajmują się działalnością kulturalną. Imprezie towarzyszyła także wystawa malarstwa oraz degustacja ciast regionalnych.
Jednodniowy festiwal stał się prawdziwym przeglądem kultury ludowej, jak się okazuje, wciąż żywej i mającej wielu zwolenników, tak na wsi, jak i w miastach, od Gostynina począwszy, a na Włocławku skończywszy.
Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem słuchaczy cieszyły się występy zespołów folklorystycznych. Tu profesjonalnemu jury przewodniczył Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W kategorii dziecięcej i młodzieżowej zdecydowano, że na pierwsze miejsce i nagrodę Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie w tym roku zasłużył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyninie. Jak to czasami bywa, werdykt publiczności był jednak inny – wśród glosujących 525 osób najwięcej skierowało swą sympatię na zespół wokalno-taneczny „Promyki Lucienia”, czyli ubiegłorocznego laureata festiwalu. Natomiast w kategorii zespołów dorosłych nagrodzono Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”.
W gronie uczestniczących w festiwalu zespołów śpiewaczych jurorzy pierwsze miejsce oraz nagrodę Muzeum Mazowieckiego w Płocku postanowili przyznać Zespołowi Folklorystycznemu „Melodia” z Kowala.
Podczas festiwalu swoich sił próbowali także ci, którzy przywiązani są do gwary ludowej. Okazało się, że ma ona wielu zwolenników nie tylko wśród dorosłych, ale i młodzieży. Pierwsze miejsce w tym konkursie jury pod kierunkiem prof. Adama Wróbla z UMK w Toruniu przyznało 13-letniej Karolinie Olejniczak – uczennicy Gimnazjum w Łącku za utwór zatytułowany „Pora żniw”. Natomiast w kategorii osób dorosłych na najwyższy laur zasłużyła Małgorzata Pietrzak z Dębniaków (w woj. kujawsko-pomorskim), autorka utworu „Kujawy wiosną”.
W Łącku doceniono także autorki najsmaczniejszych wypieków regionalnych. Jury, któremu przewodniczyła Barbara Snopek z MODR w Płocku, postawiło na drożdże – zwyciężyły bułki drożdżowe wypieczone przez uczniów Gimnazjum w Sannikach. Z kolei publiczność swoją nagrodę przyznała Cecylii Małeckiej z miejscowości Grubce za sękacza.
I wreszcie konkurs na najciekawsze stoisko festiwalowe. Tu jurorom przewodniczyła Małgorzata Struzik – dyrektor wydziału kultury w Starostwie Powiatowym w Płocku. Oceniano 27 stoisk i zdecydowano, że przede wszystkim nagrodzić należy stoisko Bronisława Szczepaniaka – bartnika ze Szczawina Kościelnego. Odmiennego zdania była publiczność. Głosowało 290 osób, najwięcej na stoisko Stowarzyszenia Kwaterodawców Pojezierza Gostynińskiego.
Wszyscy uczestnicy festiwalu, poza nagrodami finansowymi, otrzymali także okolicznościowe statuetki festiwalu. Zwieńczeniem folklorystycznej imprezy był dwugodzinny, zakończony bisami, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Natomiast o tym, czy festiwal ma być powtórzony za rok, zadecydowali jego słuchacze i uczestnicy, którzy w finale zgodnie orzekli, iż spodziewają się spotkania w tym samym miejscu, o tej samej porze, z tymi samymi organizatorami.
Elżbieta Grzybowska

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …