68% Kaczyńskiego w regionie

Lech Kaczyński został zdecydowanym zwycięzcą wyborów prezydenckich na Mazowszu Płockim (powiaty: płocki grodzki, płocki ziemski, gostyniński, sierpecki). Zgromadził 68,12% głosów wszystkich biorących udział w głosowaniu. Najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano w Płocku (54%), najniższą – w powiecie płockim ziemskim (41,19%). W powiecie gostynińskim do urn wyborczych udało się 43,76% uprawnionych do głosowania, a powiecie sierpeckim – 42,84%.Warto porównać wyniki z naszych powiatów z wynikami w kraju i w województwie mazowieckim. W całym województwie frekwencja była powyżej średniej i wyniosła 55,42%. Wyborcy poparli kandydatów w odpowiednich proporcjach: Kaczyńskiego – 57,57%, Tuska – 42,43%. Stopień poparcia dla Kaczyńskiego w województwie mazowieckim był więc wyższy od średniej krajowej (przypomnijmy: 54,47% Kaczyńskiego do 45,53% Tuska.
W samym mieście Płocku Kaczyński wygrał z Tuskiem w stosunku 54,11% do 45,89%. Największym poparciem cieszył się prezydent elekt w dzielnicach lewobrzeżnego Płocka, średnim krajowym w centrum Płocka, stosunkowo mniejszym w niektórych komisjach Podolszyc i Zielonego Jaru, gdzie wygrywał Donald Tusk.
W powiecie płockim ziemskim Kaczyński otrzymał 75,28% poparcia, a Tusk 24,72%. Frekwencja była niska i wyniosła 41,19%. Najbardziej Lecha Kaczyńskiego popierano w gminie Bulkowo – 87,29% oraz gminie Słubice – 82,56%, natomiast Tusk stosunkowo największe poparcie uzyskał w najbogatszej gminie powiatu – Słupnie, gdzie głosowało na niego 37,19% oraz w gminie Nowy Duninów – 32,6%.
W powiecie gostynińskim przy frekwencji 43,76% podział głosów rozłożył się następująco: Kaczyński 71,33% – Tusk 28,67%. Największym poparciem cieszył się Kaczyński w rodzinnej gminie premiera Waldemara Pawlaka – Pacynie, gdzie uzyskał 84,32%, stosunkowo najmniejszym w samym mieście Gostynin, gdzie Donalda Tuska zwyciężył w stosunku głosów 61,01% do 38,99%.
W powiecie sierpeckim przewaga Kaczyńskiego nad Tuskiem także była bardzo zdecydowana: 71,79% do 28,21%. Na uwagę zasługuje wynik prezydenta – elekta w gminie Rościszewo, gdzie uzyskał 86,48% poparcia. Z kolei Donalda Tuska poparło 39,41% mieszkańców Sierpca. Frekwencja w powiecie wyniosła 42,84%.
O powyborcze komentarze poprosiliśmy parlamentarzystów z Płocka: Wojciecha Jasińskiego z Prawa i Sprawiedliwości oraz Przemysława Berenta z Platformy Obywatelskiej. Oto, co powiedzieli indagowani w poniedziałek rano, kiedy znane już były oficjalne wyniki:
Wojciech Jasiński, poseł PiS:
– Uważam, że prezydentem wybrany został najlepszy kandydat. Nie było bowiem wśród startujących w wyborach osoby tak przygotowanej merytorycznie jak Lech Kaczyński. Mam tu na myśli wykształcenie i praktykę służby na różnych stanowiskach w państwie w przekroju wielu lat.. Oczywiście Lech Kaczyński pracował na to bardzo ciężko przez te kilkadziesiąt lat. Niezależnie od tego, co powiedziałem cieszy mnie, że zwycięzcą w wyborach został kandydat naszej partii. Ale to jest sprawa wtórna. Bo najważniejsze jest przygotowanie teoretyczno – merytoryczne. Mało jest w Polsce ludzi, którzy problemy państwa znają w takim stopniu jak Lech Kaczyński.
Przemysław Berent senator PO:
– Pierwsze moje uczucia to smutek i żal, bo jest to – moim zdaniem – porażka w dwóch wymiarach. Pierwszy to wymiar typowo polityczny – przegrał kandydat partii, którą reprezentuję, czyli Platformy Obywatelskiej. Drugi wymiar ma charakter ogólnoludzki. Uważam, że Donald Tusk był znacznie lepszym kandydatem na prezydenta niż Lech Kaczyński. Oczywiście w pełni uznaję demokratyczne wybory i taką decyzję Polaków. O zwycięstwie Lecha Kaczyńskiego zadecydowało społeczeństwo i trzeba się z tym pogodzić. Moim zdaniem Polacy nie są jeszcze gotowi do przyjęcia wszystkich proeuropejskich wolnorynkowych projektów dla naszego kraju. Przez 10 lat mieliśmy prezydenta związanego z byłym systemem komunistycznym, więc tak czy inaczej jest to na pewno zmiana na lepsze. I przez te 10 lat Polska rozwijała się, więc nie ma powodu, żeby się obawiać, że teraz wydarzy się coś bardzo negatywnego.

Tomasz Szatkowski

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …