Najnowsze informacje

Czy płoccy rezydenci będą protestować?

W płockich szpitalach pracuje ich około 50. Lekarze rezydenci popierają protest i podpisują się pod przedstawionymi postulatami płacowymi, dotyczącymi reformy ochrony zdrowia. Czy sami będą protestować? Tego jeszcze podczas piątkowej rozmowy nie chcieli powiedzieć. – Wstrzymajmy się z tą informacją. Myślę, że za kilka dni będziemy mogli odpowiedzieć. Podejmujemy przygotowania – mówili lekarze rezydenci.
Jedno jest pewne: takie warunki pracy, z jakimi mają do czynienia, obecnie są ich zdaniem nie do przyjęcia. – Na wielu oddziałach liczba lekarzy rezydentów może nie jest większa, ale równa liczbie lekarzy specjalistów – mówi rezydentka jednego z płockich szpitali. – Gdyby nie nasza obecność, to z pewnością byłby problem z obsadzeniem dyżurów. Bo lekarze specjaliści musieliby pracować non stop, co nie jest możliwe – mówi nasza rozmówczyni.
I dodaje, że ten protest ma przede wszystkim uświadomić potrzebę, konieczność zmian. – Uświadamiamy pacjentom, jak wygląda nasza praca. Teraz, przy okazji protestu, dowiedzieli się, jakie są realia. Dowiadują się, skąd taka frustracja i determinacja przepracowanych lekarzy – mówi lekarka rezydentka.
Na stwierdzenie, że przecież rząd zgadza się z postulatami, odpowiada, że przy tak długim czasie na wprowadzenie zmian jest ryzyko, że te postulaty zostaną przesunięte na następną kadencję. I tak naprawdę nie ma gwarancji ich realizacji. A w kwestii płac i zapisów dotyczących dyżurów, które są częścią drogi specjalizacji lekarzy od ponad 10 lat nie ma zmian.
Przypomnijmy, że protest głodowy prowadzony przez Porozumienie Rezydentów trwa od 17 dni. W dniu 16 października protest głodowy PR został przekształcony w Protest Głodowy Porozumienia Zawodów Medycznych. W najbliższych dniach pojawi się informacja, czy dołączy do niego także Płock.

rad

Zobacz kolejny artykuł

NFZ tnie kontrakty na rehabilitację

Miasto chce zapewnić finansowe wsparcie dla płockich placówek zajmujących się rehabilitacją. Konkretnie chodzi o pomoc …