Najnowsze informacje

Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia

Radom, Ostrołęka, Siedlce. To finałowa trójka XVII Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia, która w tym roku odbywała się w Płocku. W klasyfikacji generalnej ekipa gospodarzy z Zespołu Szkół nr 3 zajęła czwarte miejsce. Ale w najważniejszej konkurencji olimpiady – udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, to płocczanie byli najlepsi. Także do uczniów „Trzeciego” należała pierwsza nagroda za przygotowanie spotu promującego hasło olimpiady.
Organizatorem i gospodarzem XVII Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia „Ruch to zdrowie, nie daj się chorobie” jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Współorganizatorami są: Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Płocka, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, Komenda Miejska Policji w Płocku, Państwowa Straż Pożarna oraz Straż Miejska w Płocku. Uczestniczyli w niej uczniowie z mazowieckich szkół promocji zdrowia: Płocka, Ciechanowa, Siedlec, Warszawy, Ostrołęki i Radomia. Pierwszy etap – olimpiada wiedzy „Wpływ aktywności fizycznej na rozwój chorób cywilizacyjnych” – odbył się w Warszawie, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego pod koniec maja. Główne uroczystości XVII Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia, z częścią sportową-medyczną odbywały się 1 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej ORLEN Arena.
– Siedemnaście lat trwania prestiżowego projektu pokazuje, że pomysł marszałka województwa mazowieckiego jest potrzebny. Nasze doświadczenia i ogromne zainteresowanie nauką w tych klasach, gdzie rokrocznie jest więcej kandydatów niż miejsc, są tego potwierdzeniem. Śledząc losy absolwentów tej klasy wiemy, że ogromna część wybiera pracę w zawodzie lekarza. Duża grupa poprzez zajęcia praktyczne poznaje szeroki wachlarz zawodów i świetnie się w nich odnajduje. Cieszy nas, że taka droga kariery zawodowej jest zapoczątkowana w klasach Szkoły Promocji Zdrowia – mówił Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Część praktyczna odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu wyobrażenia o pracy z pacjentami, pracy w szpitalu. O tym mówiła Jolanta Górecka, dyrektor do spraw pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, opiekun medyczny uczniów: – W pierwszej klasie, kiedy zaraz na początku zadaję uczniom pytanie: kim chcecie zostać, 1/2 odpowiada, że lekarzem. W trzeciej klasie, kiedy zadajć to samo pytanie, pojawia sić lekarz, ale także fizjoterapeuta, analityk medyczny, pielęgniarka, ratownik medyczny. Czyli trzy lata praktycznych zajęć  w szpitalu w określonych blokach tematycznych otwiera młodzież na inne możliwości pracy w szpitalu. Pokazuje, że zakres pracy, pomagania jest dużo szerszy. Praktyczna część i poznanie szpitala od kulis ma ogromne znaczenie dla młodzieży w wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
O co pytają młodzi ludzie? O bieżące wydarzenia, problemy zdrowotne dotyczące rodziny. Jak mówi dyrektor Górecka, w młodych ludziach jest ciekawość i chęć poznawania czegoś więcej, niż zakłada szkolny program. Potwierdzają to uczniowie.
Magda i Zosia, obecnie uczennice klasy II Szkoły Promocji Zdrowia, zgodnie przyznają, że wybór był dla nich oczywisty. – Drugi rok nauki w tej klasie, z tymi nauczycielami, pokazuje, że to był dobry wybór i dziś byłaby to ta sama klasa biologiczno-chemiczna. Zosia, także uczennica drugiej klasy, przyznaje, że potwierdzeniem wyboru tej szkoły były podpowiedzi znajomych, którzy już się tu uczyli. – Przeglądałam profile i ten dawał odpowiedź na moje zainteresowania: dwujęzyczność i rozszerzona biologia. Do tego praktyczna, ciekawie prowadzona część w szpitalu, gdzie możemy poznać i zobaczyć codzienną pracę. I co ważne – zweryfikować swoje wybory. Co prawda idąc do takiej klasy wiemy, na co się piszemy, ale właśnie w części praktycznej znajdujemy potwierdzenie, że to jest rzeczywiście to. Bo nauka w tej klasie to nie tylko kwestia wiedzy i nauki, ale także psychiki, wrażliwości. A w przyszłości także ogromnego wysiłku, który trzeba włożyć w dobre przygotowanie się do tej pracy – dzieliła się swoimi spostrzeżeniami z dwóch lat nauki Zosia.
Obecnie w szkole prowadzone są dwa oddziały klas promocji zdrowia. – Dzięki decyzji marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika od dwóch lat prowadzimy dwie klasy objęte programem Szkół Promocji Zdrowia. Myślę, że młodzież doskonale wie, „z czym to się je” i co mogą zyskać osoby wybierające naukę w tej klasie. Praktyka w szpitalu, obcowanie z tym miejscem pozwalają młodzieży uzyskać odpowiedź na to, czy nauka jest tym, o czym myśleli w kontekście swojej przyszłości – mówiła Agnieszka Wierzchowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Płocku.
Duża większość absolwentów tego kierunku przyszłość wiąże z kierunkami medycznymi i okołomedycznymi, jak studia biochemiczne, rehabilitacyjne, farmaceutyczne. Dyrektor Wierzchowska podkreśla, że szerokie możliwości wyboru przyszłej drogi zawodowej i duże zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby z medycznym przygotowaniem powodują, że zainteresowanie młodzieży tą klasą jest od pierwszego roku uruchomienia ogromne. Obecnie w dwóch oddziałach uczy się 56 uczniów, w tym jeden oddział dwujęzyczny.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Kolejna sztuczna nerka dla oddziału nefrologii

Supernowoczesny sprzęt do hemodializ trafił na oddział nefrologii szpitala wojewódzkiego na Winiarach. Aparat Fresenius o …