Najnowsze informacje

W Płocku ruszył pilotażowy program „Miasto Zdrowia”

Zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią rusza w Płocku program „Miasto Zdrowia”. W szkołach podstawowych pojawi się „Zdalna pielęgniarka”, a m.in. w przychodni PZOZ przy ul. Miodowej 8 bezpłatnie udostępniany będzie zdalny sprzęt medyczny do wykorzystania w domach pacjentów.
Pilotażowe projekty realizuje Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej we współpracy z firmą Comarch. – Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, aby lepiej dbać o zdrowie mieszkańców, szybciej reagować w sytuacjach wymagających interwencji medycznej i skutecznie prowadzić akcje profilaktyczne – podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Projekt objął swoim patronatem. W zeszłym roku podpisał też umowę w sprawie współpracy z firmą medyczną z Krakowa.
Obecnie mogą się już zgłaszać pierwsi chętni. Program będzie realizowany wśród pacjentów przychodni PZOZ z ul. Miodowej, Górnej i Zielonej. Decyzję o ich udziale w programie podejmie lekarz prowadzący.
Kto może się zgłosić? Telemedycznym wsparciem może zostać objętych 50 osób, głównie z problemami kardiologicznymi, pulmonologicznymi i diabetologicznymi. W trosce o ich zdrowie firma Comarch dostarczyła już do Płocka zestaw specjalistycznych urządzeń. To m.in. certyfikowane rejestratory EKG czy osobisty medyczny asystent wyposażony w ciśnieniomierz, spirometr, termometr oraz pulsoksymetr. Ten zestaw pozwala nie tylko monitorować stan zdrowia, ale też pokazuje, jak przeprowadzić badania, co może być bardzo pomocne dla osób opiekujących się chorymi. Zebrane dane przekazywane będą do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej, czynnego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a stąd do lekarzy PZOZ. Asystent ma wbudowany moduł telekonferencji, komunikatora głosowego i tekstowego. System może przypomnieć o przyjęciu leków, ale też pomóc reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia. Możliwy jest również kontakt z ratownikiem medycznym i wysłanie karetki.
A do projektu kwalifikowani będą w szczególności pacjenci po zabiegach kardiologicznych lub należący do grupy wysokiego ryzyka związanego z chorobami krążenia. Usługa umożliwi wsparcie profilaktyki chorób serca, rehabilitację osób, które były hospitalizowane oraz kontynuację świadczonej opieki medycznej w ich domach. Monitoring stanu pacjenta może trwać od 3 do 90 dni w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego.
Drugi ważny element programu to „Zdalna Pielęgniarka”, która pojawi się we wszystkich szkołach podstawowych w Płocku. Zaczyna pracę już w kwietniu i co miesiąc będzie badać wszystkich uczniów klas pierwszych i trzecich pod kątem słuchu, wzrostu, wagi. Dodajmy, że pod hasłem „Zdalna pielęgniarka” kryje się Przenośne Stanowisko Telemedyczne. Pomoże nie tylko w przeprowadzaniu badań profilaktycznych i przesiewowych wśród dzieci, ale też wskaże pewne zagrożenia, na które można reagować. Mowa choćby o wadach postawy czy otyłości. W ten sposób zgromadzone informacje o stanie zdrowia poszczególnych roczników posłużą do przygotowania przekrojowych analiz na potrzeby programów zdrowotnych realizowanych przez ratusz. Wyniki będą przechowywane w postaci elektronicznej dokumentacji medycznej.
– Pierwsze grupy dzieci będą badane jeszcze w kwietniu. W sumie w Płocku przebadanych zostanie ponad 2 tys. uczniów i będzie to największa grupa w Polsce objęta badaniami dającymi informacje o stanie zdrowia. To program pilotażowy, jednak pomoże zgromadzić istotne dane i nic nie stoi na przeszkodzie, by miasto podjęło decyzję, żeby wprowadzić go na stałe – mówi dr Joanna Dróżdż-Gradzikiewicz, wiceprezes firmy Comarch i dyrektor Centrum Medycznego iMed24.
Płock, przyłączając się do programu „Miasto Zdrowia”, nie poniesie żadnych kosztów. Pokrywają je firma Comarch i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Podobne projekty medyczne realizowane są już w Suwałkach, Łodzi i Brzegu.
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Kolejna sztuczna nerka dla oddziału nefrologii

Supernowoczesny sprzęt do hemodializ trafił na oddział nefrologii szpitala wojewódzkiego na Winiarach. Aparat Fresenius o …