Najnowsze informacje

Spotkanie w Książnicy Płockiej

W czwartek, 6 kwietnia o godz. 17.00 w Książnicy odbędzie się spotkanie z autorem popularnej trójkowej „Siesty”, pisarzem i fotografem Marcinem Kydryńskim. Opowie o swojej książce Biel. Notatki z Afryki.
Marcin Kydryński – radiowiec, podróżnik i fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali, od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic” jako pierwszy fotograf, jakiemu redakcja pozwoliła na okładkowy materiał w polskiej edycji miesięcznika. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty: w Namibii, RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii. Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość uzyskała status złotej i platynowej. Jest autorem książek Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu, Chwila Przed Zmierzchem i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera Pod Słońce. W 2013 roku National Geographic opublikował jego książkę-album Lizbona. Muzyka Moich Ulic. Przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju, został uhonorowany medalem „Ordem de Merito”.
Biel. Notatki z Afryki to zapis osobistych obserwacji, refleksji i wspomnień autora, który na przestrzeni 25 lat odbył wiele podróży do Afryki. „To właściwie życie całe. Jestem zarazem szczęśliwy, przejęty, wzruszony i zalękniony, bo to najważniejszy mój projekt od czasów, kiedy w 2011 roku z AMJ zrobiliśmy Lustra. Być może w ogóle, obok płyty Upojenie, najważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek przedsięwziąłem. I nieprędko, jeśli w ogóle, cokolwiek tej skali będzie mogło się dla mnie wydarzyć”.
Książka składa się z 21 rozdziałów i zawiera blisko 150 fotografii ukazujących Afrykę z perspektywy autora. Na 700 stronach Kydryński zawarł kilkadziesiąt lat, od czasów najwcześniejszych wyobrażeń z lektury W pustyni i w puszczy, przez pierwsze podróże na początku lat 90., aż po 2015 rok. Obok spojrzenia na historie poszczególnych krajów książka dostarcza wiedzy o mieszkańcach, lokalnych obyczajach i obrzędach.
(l.)

Zobacz kolejny artykuł

Unikalne mercedesy na ulicach Płocka

Urlop w połowie czerwca? Niemożliwe. Od 15 lat w środkowy weekend czerwca odbywa się w …