Najnowsze informacje

Zadziwiające pytania dzwoniących po pogotowie

Pomysłowość dzwoniących po karetkę pogotowia nie zna granic. Wiele osób szuka porady u dr. Google`a, by ten podpowiedział, jaką dolegliwość zgłosić, żeby lekarz zjawił się za kilka minut. Ale warto pamiętać, że w tym samym czasie ktoś może rzeczywiście potrzebować pomocy.
Rocznie w płockim Pogotowiu Ratunkowym odbieranych jest około 140 tys. zgłoszeń. Ponad połowa to odmowy, z których wiele kończy się radą dla dzwoniącego, co zrobić, by pacjentowi pomóc. W 2016 roku było około 57 tys. wyjazdów karetek do pacjentów.
Pierwszą osoba, z którą rozmawia osoba dzwoniąca na pogotowie, jest dyspozytor medyczny. To on decyduje, czy są wskazania do zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego do zdarzenia, a jeżeli są, czy wysłać karetkę z lekarzem, czy tylko z zespołem ratowników medycznych. Często trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie rozwiązanie jest lepsze.
– Jedziemy na wezwanie do chorej, która, jak nas poinformował jej mąż, siedzi od godziny nieruchomo w fotelu, ze wzrokiem utkwionym w jednym punkcie i się nie odzywa. Zastanawiamy się, czy pokłóciła się z mężem, czy może udar mózgu, czy zachowanie to efekt otępienia, czy wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Może to być efekt cukrzycy, nie bowiem każdy wie, że może zachorować na tę podstępną chorobę. Jeśli zbyt długo będziemy zwlekać z wezwaniem karetki oraz wdrożeniem medycznych czynności ratunkowych, może to zakończyć się zgonem pacjenta – opowiada o najtrudniejszych i najdziwniejszych przypadkach z-ca dyrektora ds. medycznych Samodzielnego Publicznego ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku dr Piotr Rykowski.
Ktoś przewraca się na ulicy. Sporo osób patrzy i wydaje wyrok – jest pijany. A to może być oznaka różnych chorób, także udaru mózgu lub zaburzeń rytmu ze strony serca. Na pogotowie dzwonią nie tylko ludzie potrzebujący pomocy.

Zobacz kolejny artykuł

Po bilet trzeba jechać do Kutna

W jednym z plebiscytów organizowanych przez Urząd Miasta płocczanie wskazali na stary dworzec jako na …

Jeden komentarz

  1. ” To on decyduje, czy są wskazania do zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego do zdarzenia, a jeżeli są, czy wysłać karetkę z lekarzem, czy TYLKO z zespołem ratowników medycznych. ” ten zawod nigdy nie bedzie doceniony przez społeczeństwo miedzy innymi przez takich dyletantów jak autor tego tekstu.