Najnowsze informacje

Podpiszą porozumienie

W ubiegłym tygodniu płoccy radni wyrazili zgodę na zawarcie trójstronnej umowy pomiędzy prezydentem Płocka, Stowarzyszeniem „Synagoga Płocka” i marszałkiem województwa mazowieckiego na wspólne finansowanie Muzeum Żydów Mazowieckich.
Nowa placówka kulturalna powstanie w budynku dawnej synagogi przy ulicy Kwiatka 7. Właśnie dobiega końca remont obiektu. Prowadzi go Stowarzyszenie „Synagoga Płocka”. Na realizacje prac uzyskało dofinansowanie unijne. Jednak przynajmniej przez pięć najbliższych lat muzeum nie może być instytucja komercyjną. Dlatego Stowarzyszenie zaproponowało władzom województwa mazowieckiego i Płocka użyczenie obiektu. Placówkę, jako swój oddział ma prowadzić Muzeum Mazowieckie.
Radni wyrazili zgodę na zawarcie umowy, mieli jednak do projektu uchwały pytania. Mirosław Milewski przypomniał, że to on jako ówczesny prezydent podjął decyzję o przekazaniu w użytkowanie, a następnie o sprzedaży za 1% wartości budynku przy ul. Kwiatka 7. – Moim zdaniem decyzja o współfinansowaniu Muzeum Żydów Mazowieckich przez miasto to zbyt daleko idący krok. Takiej uchwały nie powinno być. Jednak jeśli już jest, to proponuję poprawkę do niej. Moim zdaniem miasto powinno współfinansować wystawę „X wieków Płocka” w Muzeum Mazowieckim. To obecnie pierwsza pozycja w kolejce potrzeb – uważa M. Milewski.
Wioletta Kulpa chciała wiedzieć, jakie są warunki umowy, Bożena Musiał pytała o ewentualne rozmowy o współfinansowaniu przedsięwzięcia przez gminę żydowską.
– Nic mi nie wiadomo o rozmowach z gminą żydowską. Sama uchwała nie jest jeszcze umową. Zakładamy, że od umowy będziemy mogli odstąpić. Muzeum Żydów Mazowieckich będzie po połowie finansowane z budżetu miasta i województwa mazowieckiego. Przewidywany roczny koszt utrzymania obiektu to około 0,5 mln złotych. Z budżetu miasta będzie przeznaczona kwota 250 tysięcy złotych – wyjaśnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.    (jac)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Jak żyć za 520 zł zasiłku?

W 2002 roku pani Halina została decyzją lekarza orzecznika ZUS uznana za osobę całkowicie niezdolną …