Najnowsze informacje
fot. Jacek Różycki

Płock bije swoje rekordy

Czas najwyższy na podsumowanie przebiegu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zwłaszcza że jako miasto mamy wiele powodów do zadowolenia. Przede wszystkim udało się zebrać i do puszek, i na aukcjach, czy podczas innego rodzaju zbiórek – 310 736,58 zł. A wydawało się, że trudno będzie pobić ubiegłoroczny rekord w kwocie ponad 216 tys. zł!
Największy jednorazowy zastrzyk gotówki dała płockiej edycji akcji WOŚP licytacja złotego serduszka. Charakterystyczny gadżet o numerze 91 zlicytowany został za sumę 12500 zł.
Dodajmy, że licytacja serduszka pojawiła się znów w Płocku aż po 15 latach przerwy. Sztabowi organizacyjnemu udało się bowiem spełnić jeden warunek, a mianowicie: zagwarantować, że serduszko zostanie zlicytowane w naszym mieście za co najmniej 10 tys. zł.
Mamy też inne ważne liczby. W tym roku do akcji włączyło się 450 wolontariuszy – zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Pośród nich rekordziści zebrali do puszek kolejno 5 418,71 zł, 4 426,71 zł i 3 622,37 zł.
Do sztabu organizacyjnego WOŚP, czyli do Młodzieżowego Domu Kultury zgłosiło się poza wolontariuszami także 40 szkół, firm i instytucji, gdzie były organizowane orkiestrowe zbiórki. Tu na prowadzenie wysunął się Zespół Szkół w Starych Proboszczewicach, gdzie zebrano 9 990,26 zł. Pięknie wypadły też przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 34 w Płocku. Przyniosły do sztabu aż 6 858,38 zł. W tym gronie znalazł się też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku z wynikiem 2 759,87 zł.
Ciekawie wyglądały też aukcje na Allegro, gdzie MDK wystawiał ofiarowane na rzecz Orkiestry gadżety. Najciekawszą propozycją okazało się zwiedzanie Sejmu z… Kamilą Gasiuk-Pihowicz. Zwycięzca aukcji zapłacił aż 3 465 złotych. Koszulkę z autografami reprezentantów Polski w piłce nożnej udało się sprzedać za 3 150 zł. „Tylko” za 799 zł udało się zlicytować złoty pierścionek z brylantem. Z kolei indywidualne zwiedzanie akwariów płockiego zoo poszło maksymalnie za 580 złotych.
Jak widać, każdy sposób Płocka na zdobycie datków na WOŚP przynosił pożądane efekty. Za tę wielką hojność dziękował wszystkim prezydent Płocka. Docenił też wkład pracy organizatorów, wolontariuszy oraz grup i zespołów biorących udział w 25. Finale WOŚP w Płocku.
W orkiestrową niedzielę moc atrakcji czekało na starszych i młodszych w ORLEN Arenie. Sceny tętniły życiem także w galeriach Mosty, Mazovia i Wisła. Warto dodać, że ten zabieg od lat przynosi płockiej zbiórce potężne finansowe wsparcie. – Galerie handlowe Wisła, Mazovia i Atrium Mosty od czterech lat goszczą koncerty finałowe, dzięki czemu zbierana kwota wzrosła o ok. 50 tys. złotych rocznie – przypomina Litosława Koper, szefowa sztabu WOŚP w Płocku, a na co dzień dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.
Dodaje również, że Płock po tegorocznym sukcesie na pewno nie spocznie na laurach i włączy się w kolejne edycje WOŚP. Nie ma innego wyjścia – Płockowi za dobrze wiedzie się w tej ogólnopolskiej akcji, dzięki której przybywa specjalistycznego sprzętu medycznego w szpitalach, także w tych płockich.
Beneficjenci Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Płocku to m.in. Szpital Świętej Trójcy, Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Łącznie do tej pory Płock zyskał od Fundacji sprzęt za ponad 2 mln. zł.
To pokazuje, że warto grać razem z WOŚP-em. Jurek Owsiak – jej pomysłodawca i główny sprawca – został w tym roku nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Ta historia jest wciąż żywa…

Rozmowa z Teresą Trojanowską – siostrzenicą pochodzącego z Bromierza Wacława Michalskiego – zamordowanego na Rakowieckiej …