Najnowsze informacje

Piece, wilgoć i bezradni lokatorzy

Ulica Ostatnia znajduje się w samym centrum miasta. Tuż przy kościele św. Jana Chrzciciela, pod numerem 6a, przy szlaku turystycznym, po którym spacerują płocczanie, stoi obdrapana, osuwająca się kamienica, w której mieszkają rodziny z małymi dziećmi. Tynk odpada całymi płatami również na spacerujących ludzi, a wokół unosi się zapach wilgoci panującej w każdym pomieszczeniu. Trzeba dużej odwagi, by wejść na klatkę schodową, a jeszcze większej, by zejść do piwnicy. W takich warunkach mieszka pięć rodzin.
Nasza czytelniczka sprowadziła się do budynku sześć lat temu. Było lato, wokół wszystko kwitło, ciepło, zielono – wydawało się, że trafiła najlepiej, jak mogła. Centrum miasta, wszystko blisko. Parter, co ważne, gdy ma się dziecko niepełnosprawne pod opieką. Cała rodzina była szczęśliwa, że po latach tułaczki po stancjach znalazła swoją przystań.
Jednak ich radość nie trwała długo i z dnia na dzień widzieli więcej minusów niż plusów mieszkania w tej kamienicy. Ale ona i jej mąż nie są z tych, co narzekają. Zakasali rękawy i zmienili w mieszkaniu to, co mogli, by stało się przyjazne. Niestety nie udało się zrobić wszystkiego. Z tego powodu najgorzej wyglądają części wspólne budynku.
W podobnej sytuacji są pozostali lokatorzy. Robią, co mogą, w mieszkaniach obniżają sufity, by łatwiej było ogrzać pokoje zimą, remontują, malują ściany, wymieniają podłogi, dezynfekują ściany opanowane przez mrówki.
Niestety ich praca nie do końca przynosi rezultaty. Budynek jest stary i mocno zaniedbany, przydałby się kapitalny remont. I to nie tylko wewnątrz, także na zewnątrz, bo ziemia wokół domu się obsuwa, a budynek zapada. Studzienki są niedrożne, a to oznacza, że przez cały czas wydobywa się z nich duszący zapach. Po każdym deszczu w piwnicy stoi woda. Zresztą piwnica to zupełnie oddzielny temat. Byliśmy na dole wystarczająco, by zobaczyć, co przeżywają lokatorzy schodzący po węgiel, by nagrzać mieszkanie.
Dezynfekcja piwnicy czy nawet zwykłe pomalowanie ścian wymaga nie lada wysiłku.

Zobacz kolejny artykuł

Płoccy chórzyści wakacje spędzą w podróżach

Po pełnym koncertów roku przed chórzystami nowe wyzwania na konkursach we Włoszech, w Hiszpanii i …