Najnowsze informacje

Nazwy 11 płockich ulic do zmiany

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta zapadły decyzje o zmianie nazw kilkunastu płockich ulic. To wynik przyjętej przez Sejm w kwietniu ubiegłego roku ustawy dekomunizacyjnej. Chodzi o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
W kwietniu informowaliśmy czytelników Tygodnika Płockiego, które nazwy ulic zostaną zmienione. Na liście zabrakło ulicy Czwartaków. W tym przypadku zespół do spraw nazewnictwa ulic oraz ostatecznie radni podjęli decyzję korzystną dla mieszkańców. Dotychczasowa nazwa pozostaje baz zmian. Radni sprecyzowali jedynie, że nazwa odnosi się do 4 Pułku Piechoty sformowanego w Płocku w czasach Księstwa Warszawskiego. Żołnierze pułku brali udział między innymi w kampanii hiszpańskiej w latach 1808–1810 oraz rosyjskiej w roku 1812. Wzięli także udział w bitwie narodów pod Lipskiem.
Zmiany nazw dotyczą przede wszystkim ulic na osiedlach Podolszyce Południe, Łukasiewicza oraz jednej w Radziwiu.

Zobacz kolejny artykuł

Ta historia jest wciąż żywa…

Rozmowa z Teresą Trojanowską – siostrzenicą pochodzącego z Bromierza Wacława Michalskiego – zamordowanego na Rakowieckiej …