Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Do 19 listopada w ponad 160 krajach będą odbywały się tysiące wydarzeń – debat, szkoleń, warsztatów, dyskusji i spotkań z ekspertami – promujących przedsiębiorczość i aktywność biznesową. To wszystko w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego celem jest też wspieranie edukacji w zakresie przedsiębiorczości i budowanie mostów między sektorem prywatnym, publicznym i pozarządowym.
Od panelu dyskusyjnego „Startupy – potencjał i bariery, sytuacja przedsiębiorczości w regionie” rozpoczęły się dziś (poniedziałek, 13 listopada) w Płocku spotkania w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. – To od was zależy, co będziecie robić w przyszłości. Mam nadzieję, że spotkania w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości obudzą w części z was kreatywność – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas spotkania ze studentami w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
W Płocku od poniedziałku, 13 listopada odbywa się szereg wydarzeń. – W programie każdy znajdzie coś dla siebie, bo nasi partnerzy przygotowali bardzo ciekawą i różnorodną ofertę – mówi zastępca prezydenta Jacek Terebus.
Wiele wydarzeń organizuje płocka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Jednym z ciekawszych spotkań będzie z pewnością wykład Carol Grzych, która jest stypendystką programu Fulbrighta i przez dwa tygodnie prowadzi zajęcia w płockiej szkole. 14 listopada (godz. 11.45, aula przy ul. Gałczyńskiego 28) będzie mówiła o Dolinie Krzemowej i przedsiębiorczości w Stanach Zjednoczonych. – W naszej uczelni przeszliśmy na profil praktyczny. Zachęcamy studentów do udziału w warsztatach w ramach Biura Praktyk i Karier Zawodowych. Małymi krokami podążamy w kierunku uczelni otwartej. Zachęcamy do współpracy praktyków, którzy chcą inspirować i zachęcać młodych ludzi do działania – mówiła podczas inaugurującego Tydzień Przedsiębiorczości spotkania prorektor PWSZ do spraw studenckich i dydaktyki dr Anna Suwalska-Kołecka.
O działaniach miasta skierowanych do przedsiębiorców mówił zastępca prezydenta Płocka Jacek Terebus. Wspomniał między innymi o stworzeniu Staromiejskiego Centrum Przedsiębiorczości “Przetwornia”, gdzie osoby rozpoczynające własną działalność mogą nie tylko wynająć pomieszczenie biurowe, ale także zarejestrować firmę.
Na spotkaniu nie zabrakło praktyków, którzy z powodzeniem prowadzą działalność gospodarczą, którą zaczynali od startupów. Marcin Franc opisywał między innymi przypadek studentów z Białegostoku, którzy brali przez kilka lat udział w zawodach łazików marsjańskich w Newadzie. Odnoszone sukcesy zaowocowały stworzeniem robota Photon, który służy do nauki dzieci programowania. – Osobiście nie lubię nazwy startup. To firmy, które poszukują swojego modelu biznesowego. Jak najszybciej powinny zakończyć ten etap – mówi Marcin Franc.
Sebastian Grabowski podkreśla rolę zgranego zespołu, który powinien tworzyć firmę. – Ja jestem technologiem, ale w naszej firmie są też ekonomista i prawnik – mówi.
Radca prawny Monika Hałupczak dostrzega coraz większą świadomość prawną osób, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą. Podkreśla też, że wciąż jest szansa na pozyskiwanie środków finansowych jako dofinansowania z różnych źródeł, w tym unijnych.
Szczegółowy program spotkań organizowanych przez PWSZ w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości można znaleźć na stronie internetowej uczelni: www.pwszplock.pl. Szczegółowych informacji udziela także, w tym o zapisach na poszczególne wykłady i warsztaty, Biuro Studenckich Praktyk Zawodowych i Karier: tel.: 24 366 54 02 wew. 247 lub 509 828 083, e-mail: biuropraktyk@pwszplock.pl.
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbędzie się również dwudniowa konferencja Biznes Level – Innowacje. 14 i 15 listopada będzie można wziąć udział w warsztatach z innowacyjnego myślenia, tworzenia innowacji, zarządzania projektami i kreatywnego myślenia, które poprowadzą uznani trenerzy. Udział w konferencji jest płatny, szczegóły na konferencji www.bizneslevelup.pl.
X Światowy Tydzień Przedsiębiorczości potrwa od 13 do 19 listopada, jednak kilka wydarzeń odbyło się już w październiku. Dwa spotkania zaplanowano także później. 23 listopada na konferencję „Możliwości wyzwania kluczem do sukcesu pracodawcy” zaprasza Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Spotkanie odbędzie się o godzinie 9.30 w Muzeum Żydów Mazowiecki przy ul. Kwiatka 7. 24 listopada o godzinie 9.30 na warsztaty z wykorzystaniem grywalizacji i nowoczesnej technologii informacyjnej zaprasza PWSZ (ul. Gałczyńskiego 28).
Na wiele wydarzeń obowiązują zapisy. Informacje o nich można uzyskać na stronie internetowej tydzienprzedsiebiorczości.pl.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Niewiele brakowało do tragedii. Kierująca usłyszała zarzut

Płoccy policjanci ustalili kobietę kierującą samochodem volkswagenem new beetle, która na al. Piłsudskiego przejechała na …