Najnowsze informacje

Płoccy radni odrzucili projekt w sprawie in vitro

W ubiegłym tygodniu płoccy radni odrzucili obywatelski projekt w sprawie programu „Leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Płocka w latach 2017–2020”. Za przyjęciem uchwały było 11 radnych, przeciw 12. Dwoje rajców nie wzięło udziału w głosowaniu.
Obywatelski projekt w sprawie dofinansowywania zabiegów in vitro przez płocki samorząd został złożony już we wrześniu ubiegłego roku. Wymagał jednak uzupełnienia i radni glosowali nad nim dopiero w miniony wtorek. – W czerwcu 2016 rząd przerwał ogólnopolski program dofinansowania procedury in vitro. Postanowiliśmy złożyć obywatelski projekt uchwały w sprawie leczenia bezpłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Uznaliśmy, że dofinansowanie zabiegów może przejąć samorząd. To rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem w wielu miastach – mówi Małgorzata Kamińska z Komitetu Obywatelskiego „Nowoczesny Płock dla rodziny”.
Projekt był skierowany do par z Płocka, które nie mogą począć potomstwa w sposób naturalny. Do programu miały być kwalifikowane kobiety do 40. roku życia lub w uzasadnionych przypadkach do 42. roku życia. Co roku z programu mogłoby skorzystać 79 par. – Te osoby musiałyby spełniać warunek stwierdzonej bezpłodności przynajmniej przez dwanaście miesięcy przed przystąpieniem do programu – dodaje Małgorzata Kamińska.
Dofinansowanie z kasy miasta nie miało w zamyśle wnioskodawców pokrywać całkowitego kosztu zabiegu in vitro. Miała to być kwota 5 tysięcy złotych, co w skali roku dawałoby w sumie niespełna 400 tysięcy, przy założeniu, że w tym czasie skorzystałoby niego 79 par.

Zobacz kolejny artykuł

Wojsko wraca do Płocka

To pewne – do Płocka wraca Wojsko Polskie. W stolicy północnego Mazowsza swoją siedzibę będzie …

Jeden komentarz

  1. ciekawe co radni mogą wiedzieć na temat in vitro