Najnowsze informacje

Co dalej z chirurgią i ortopedią w szpitalu św. Trójcy?

Istnieje realna groźba, że w Szpitalu Miejskim św. Trójcy w Płocku zlikwidowane zostaną dwa oddziały – chirurgia i ortopedia. Byłaby to ogromna strata. Oddziały mają swoją renomę i najlepszych specjalistów. Przyjmują łącznie rocznie ponad 2200 pacjentów. Płock nie chce dopuścić do takiej straty, ale czy wygra z planowaną przez rząd reformą służby zdrowia? Mamy czas do końca czerwca. O problemie poinformowani zostali już parlamentarzyści.
Reforma jeszcze nie weszła w życie, a szpital św. Trójcy już boryka się z problemami. Chodzi o podwyżkę minimalnych stawek wynagrodzeń, które obowiązują od stycznia. Doprowadziły one do wzrostu zakupu usług tj. ochrona, sprzątanie, pralnia. W perspektywie roku 2017 wygenerują wzrost kosztów o ok. pół miliona złotych.
Druga kwestia to obniżenie poziomu finansowania. Prowadzą do tego zmiany wprowadzone przez NFZ w sposobie rozliczenia świadczeń ortopedycznych i neonatologicznych. Obecnie szpital otrzymuje mniej punktów za konkretną procedurę ortopedyczną, np. endoprotezę, czyli żeby wykonać kontrakt musi wykonać więcej zabiegów. To oznacza dużo większe koszty, natomiast przychody z NFZ pozostają na tym samym poziomie.
Problemy są też w przypadku neonatologii. W szpitalu św. Trójcy rodzi się coraz więcej dzieci, choćby z powodu zamknięcia porodówek w Gostyninie czy w Sierpcu, ale zmniejszono kwoty związane z hospitalizacją noworodków o ok. 700 zł na jedno dziecko.

Zobacz kolejny artykuł

Szkielety w centrum Płocka

Kolejny etap prac prowadzili pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Płocku na terenie dziedzińca …