Najnowsze informacje

Prezes Wisły Płock o rozstaniu z Marcinem Kaczmarkiem

– Wczoraj nie było tematu rozstania. Dziś usiedliśmy przy stole i po krótkiej rozmowie doszliśmy do wniosku, że przyszedł czas na pożegnanie. Trener Marcin Kaczmarek nie został zwolniony, nie złożył rezygnacji. Kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron – powiedział przed tygodniem prezes Wisły Płock Jacek Kruszewski, po ogłoszeniu, że drużyna została 10 dni przed rozpoczęciem sezonu bez szkoleniowca.
43-letni szkoleniowiec Marcin Kaczmarek związał się z II-ligową Wisłą Płock w czerwcu 2012 roku. W pierwszym roku awansował do I ligi, w kolejnym bez problemu utrzymał się w rozgrywkach. Potem walczył o awans, ale udało mu się to osiągnąć dopiero w trzecim, kiedy po znakomitym meczu wygranym 5: 0 z Zawiszą Bydgoszcz wraz z zespołem wszedł do najwyższej klasy rozgrywkowej. Utrzymał drużynę w ekstraklasie w pierwszym po 9 latach tułania się po niższych klasach rozgrywkowych sezonie, rundę zasadniczą zakończył na IX miejscu. W sumie prowadził zespół w 179 spotkaniach przez 60 miesięcy. Przed trzema tygodniami rozpoczął przygotowania do nowego sezonu.
Ostatnie dni trenera w Wiśle
W okresie przygotowawczym pod jego kierunkiem Wisła wygrała z Górnikiem Łęczna 1: 0, przegrała 0: 3 z Legią Warszawa, a potem z Pogonią Siedlce. W najbliższy piątek o godz. 18.00 zespół zainauguruje rozgrywki sezonu 2017/2018. Mało prawdopodobne, by do tego czasu został podpisany kontrakt z nowym szkoleniowcem. – Nie było wcześniej takiego tematu, ale podczas naszej ostatniej rozmowy doszliśmy do wniosku, że kończymy współpracę. Po pięciu wspaniałych wspólnych latach przyszedł czas na rozstanie. Na pewno nie był to najlepszy moment, przed nami pierwszy ligowy mecz, ale trudno, rozstajemy się. Poinformowaliśmy zawodników w szatni i pożegnaliśmy się z trenerem – powiedział Jacek Kruszewski.
Prezes Wisły zdaje sobie sprawę, w jak trudnym momencie została podjęta ta decyzja. – Zapewniam, nie była to decyzja pochopna, być może wyczerpała się już formuła naszej współpracy. Usiedliśmy – z jednej strony zarząd klubu, z drugiej trener – i doszliśmy do porozumienia. Rozwiązaliśmy kontrakt, podpisaliśmy dokumenty i trener może teraz podjąć pracę w innym klubie. Na brak propozycji na pewno nie będzie narzekał.
Zajęcia z drużyną w drugiej części okresu przygotowawczego prowadzić będzie asystent trenera Sławomir Rafałowicz. – W piątek gramy pierwszy mecz, od dziś rozpoczynamy poszukiwania nowego szkoleniowca. Przed nami wyjątkowo trudne zadanie, bo musimy znaleźć godnego następcę Marcina Kaczmarka, i to jak najszybciej. Jeśli będzie taka potrzeba, pierwsze spotkanie ligowe poprowadzi asystent, bo cały sztab szkoleniowy zostaje. Zależy nam, żeby nowy trener poskładał drużynę przed rozgrywkami i kontynuował wizję, jaką wspólnie nakreśliliśmy – zapowiedział Kruszewski.
Czy rzeczywiście rozstanie było wspólną decyzją?
Niemal natychmiast po ogłoszeniu informacji o odejściu Marcina Kaczmarka z Wisły Płock można było usłyszeć głosy, że rozstanie po pięciu latach wcale nie było tak przyjacielskie, bo zawodnicy, a przynajmniej część drużyny, z powodu konfliktu z trenerem poprosiła prezesa o interwencję w tej sprawie.
W imieniu rady drużyny, Seweryn Kiełpin na łamach jednego z portali sportowych zaprzeczył, by to był powód odejścia trenera, ale trudno w to do końca uwierzyć. Marcin Kaczmarek nie odbierał od dziennikarzy telefonu, wyjechał z Płocka, w którym spędził pięć lat. Jego praca w klubie kilka razy „wisiała na włosku”. Fakt, był trenerem niepokornym, który musiał mieć ostatnie słowo, a jego decyzje były nieodwołalne. Z drugiej strony nigdy nie zrzucał winy na nikogo innego.
Jego twarda postawa nie wszystkim odpowiadała. Wiele wskazuje na to, że przy ultimatum jednego z zawodników, ważnej dla drużyny postaci, zarząd postanowił zrezygnować z usług trenera. Czy to była słuszna decyzja, przekonamy się wkrótce.
Nowemu szkoleniowcowi życzymy, by był z drużyną dłużej niż 60 miesięcy.

Jola Marciniak

Zobacz kolejny artykuł

Arek Reca zawodnikiem Bergamo

Rekordowy transfer Wisły Płock Wydaje się kibicom, że jesteś w Płocku bardzo długo, a to …