Najnowsze informacje

W maratonie po jeziorze Bajkał

Sylwia Sikora i Dariusz Kiełbasa z Gąbina oraz Dariusz Jakubowski z Płocka w weekend wystartują w XIV edycji Maratonu po Jeziorze Bajkał. Dla panów będzie to drugi start w tej imprezie, dla Sylwii – debiut. Wszyscy zgodnie twierdzą, że chcą odnieść sukces i zameldować się na mecie, najlepiej na I miejscach.
Dariusz Jakubowski, który zamierza wystartować w półmaratonie, twardo zapewnia: – Jedziemy tam wygrać, każdy w swojej kategorii. Przynajmniej takie jest założenie. Mamy doświadczenie i wyniki, które pozwalają nam wierzyć, że to jest możliwe, a czy się uda, zobaczymy.
Ekipa wyleciała do Moskwy w poniedziałek. Stamtąd dolecą do Irkucka, skąd zabierze ich autokar na ostatni etap podróży do Bajkalska. Na starcie maratonu stanie w środę o godz. 9.00 czasu lokalnego 150 osób z całego świata. Na starcie półmaratonu – 50 zawodników. Takie były limity związane z obciążeniem na lodzie oraz logistyką, czyli zakwaterowaniem, transportem.
Nasi reprezentanci mają szansę na sukces nie tylko dzięki doświadczeniom zdobytym przed rokiem. W ostatnich latach to Polacy stawali na najwyższym podium zawodów. Najlepszy wynik i rekord trasy 2: 53 h zaliczył Bartosz Mazerski ze Sztumu. Biegł w doskonałych warunkach, bez śniegu i wiatru. W XII edycji pierwszy na mecie zameldował się Piotr Hercog, który na pokonanie 42 km potrzebował 3: 33 h Sikora, Kiełbasa i Jakubowski chcą podtrzymać tę tradycję i wygrać.
– Czeka nas ogromny wysiłek, ale jesteśmy dobrze przygotowani. Każdy z nas będzie biegł swoim tempem i każdy na swój rachunek. Na trasie nie ma mowy o pomaganiu. Biegniemy odśnieżonym torem, wyznaczonym chorągiewkami. Nawet gdy jest wiatr i śnieg, nie można się zgubić. Gorzej, że od 20 km widać drugi brzeg Bajkału, stwarza to złudzenie, że do mety jest bardzo blisko – opowiada Jakubowski.
Płocka ekipa ma w planach zostać kilka dni po biegu, by odwiedzić zaprzyjaźnionych Rosjan, polski konsulat w Irkucku i Polaków, którzy dobrowolnie zasiedlali Syberię na początku XX wieku. Relację z tych spotkań przedstawimy w jednym z następnych numerów TP. Wyjazd jest sponsorowany przez Urząd Miasta Płocka.

Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Otwarty Turniej Karate Kyokushin

W sobotę 16 czerwca 2018 w Szkole Podstawowej nr 23 w Płocku odbył się Otwarty …