Najnowsze informacje

Sukces uczniów sierpeckiego ogólniaka

Kamil Kupniewski i Damian Lewandowski, uczniowie sierpeckiego ogólniaka, zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu matematyczno-fizycznego „Wygraj indeks”.
Konkurs zorganizował Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. To, że Kamil Kupniewski i Damian Lewandowski zostali laureatami konkursu oznacza, iż na zasadach preferencyjnych uzyskali prawo podjęcia studiów na wybranym przez siebie kierunku Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Ale droga do zdobycia indeksu nie była łatwa.
W eliminacjach najpierw zmierzyli się z pięcioma zadaniami. Pierwsze z nich polegało na znalezieniu rozwiązań pewnej klasy równań trygonometrycznych w nieskończenie wielu przypadkach pogrupowanych w trzy kategorie. Zadanie drugie łączyło dwie dziedziny matematyki: planimetrię i trygonometrię. Zadanie trzecie polegało na podaniu warunku koniecznego i dostatecznego na to, aby czworokąty konstruowane w zadaniu były figurami podobnymi. Zadanie czwarte było zadaniem optymalizacyjnym z parametrem, a w zadaniu piątym należało rozwiązać równanie zawierające pierwiastki stopnia trzeciego i szóstego.
Damian i Kamil przeszli eliminacje i zakwalifikowali się do finału, który odbył się w gmachu organizatora konkursu. Podczas podróży do Gdańska uczniów sierpeckiego ogólniaka nie opuszczał dobry humor, a Kamil tuż przed wejściem do sali pozwolił sobie nawet na drobny żart związany z brakiem dowodu osobistego.
Podczas dwugodzinnego finału sierpczanie zmierzyli się z zadaniami, w których występowały zagadnienia optymalizacyjne, zadania z parametrem, z geometrii figur płaskich i przestrzennych oraz dowody matematyczne.
Uczniowie „Sucharskiego” poradzili sobie z finałowymi zagadnieniami i zostali laureatami konkursu. Sukcesu na forum klasy III a, do której uczęszczają, gratulowała im dyrektor Ewa Jancewicz, a koledzy nagrodzili ich gromkimi brawami. 8 kwietnia odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów zwycięzcom konkursu.
Kamil i Damian do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem nauczyciela matematyki, Jarosława Falkiewicza.
(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Najlepsi gimnazjaliści

Ponad 40 uczestników z 11 szkół zaprezentowało się w tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego „W poezji …

Jeden komentarz

  1. jestem za takimi inicjatywami dla najzdolniejszych!