Najnowsze informacje

Mammografia w Zawidzu i Szczawinie

Mieszkanki Zawidza Kościelnego i Szczutowa będą miały okazję wykonać bezpłatne badania mammograficzne, które zostaną przeprowadzone w mammobusie w dniach 10 i 11 lipca.
Badania mammograficzne odbędą się w poniedziałek, 10 lipca w Zawidzu Kościelnym przy Urzędzie Gminy, ul. Mazowiecka 24 i we wtorek, 11 lipca w Szczutowie przy Urzędzie Gminy, ul. Lipowa 5A. Organizatorzy zapraszają kobiety w wieku 50–69 lat. – Mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.
Jak pokazują statystyki, mniej niż 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. A samo badanie trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50–69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
Panie, które chcą wykonać mammografię, mogą wcześniej rejestrować się pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Sierpeckie obchody niepodległościowe

Wykład dra Zbigniewa Girzyńskiego, historyka Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Józef …