Najnowsze informacje
anal pump

Licealiści planują swoją ścieżkę zawodową

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego pod okiem sierpeckich przedsiębiorców poznawali zasady prowadzenia firm, ale również przedstawiali własne pomysły na działalność gospodarczą. O przedsiębiorczości rozmawiali podczas warsztatów i wywiadów prowadzonych z lokalnymi przedsiębiorcami oraz mieszkańcami Sierpca.
Realizowany od kilku lat w szkole projekt to pomysł na propagowanie idei przedsiębiorczości i zachęcanie młodzieży do aktywnego udziału w przygotowywaniu własnej drogi zawodowej. Tegoroczne spotkanie pokazało, że młodym pomysłów na karierę nie brakuje. Uczniowie, głównie z klas pierwszych LO, przedstawiali wiele ciekawych pomysłów. Jak co roku rozmawiali również z mającymi wieloletnie doświadczenie zawodowe przedsiębiorcami. Tym razem odbyły się spotkania z przedstawicielami firm oraz osobami wykonującymi ciekawe zawody, wśród których znaleźli się: Piotr Kaczorowski z firmy Rustikal, Paweł Chmielewski z firmy Diamo’r, Jolanta Węglarz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Tomasz Krukowski z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. O tym, jak prowadzić działalność gospodarczą, mówił uczniom z klasy Ie (profil biologiczno-medyczny z elementami psychologii) także Zenon Kupniewski ze spółki miejskiej EMPEGEK.
W tym roku po raz pierwszy zostały zorganizowane również warsztaty, podczas których podejmowano tematy dotyczące poszukiwania pracy, przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych w języku polskim i angielskim (prowadzące: Zofia Froncek i Eliza Pilewska). Młodzież mogła dowiedzieć się, jak funkcjonuje biuro personalne, uczniowie wcielali się w pracowników biura, wybierali najlepszych kandydatów na poszczególne stanowiska, np. asystentki prezesa, przedstawiciela handlowego czy księgowej.
Uczniowie postanowili także zapytać mieszkańców Sierpca o sprawy związane z przedsiębiorczością, przeprowadzili wywiady z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą bądź osobami, które sami uznali za przedsiębiorcze. Uczniowie mówili, że takie spotkania pozwalają im otwierać się na środowisko przedsiębiorców, przełamywać pewne bariery, a bezpośrednie rozmowy z przedsiębiorcami weryfikują ich na temat rynku pracy czy prowadzenia własnej firmy. – Uczymy się, czym jest odpowiedzialność, praca, ambicja, kreatywność i szeroko pojęta przedsiębiorczość – mówili licealiści.
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości młodzież LO przygotowała 108 plakatów, które zostały wyeksponowane na terenie szkoły. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody i dyplomy. Koordynatorem szkolnych obchodów Światowego Dnia Przedsiębiorczości jest Zofia Froncek.    rad
fot. LO Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Modne i ekologiczne

tarzalne i co najważniejsze w pełni ekologiczne. Takie stroje można było oglądać podczas kolejnej gali …