Najnowsze informacje

Wyjątkowa Niedziela Sannicka

Recital Chopinowski, turnieje rycerskie, liczne koncerty w parku, dwie wystawy, pokaz strażacki i kiermasz z rękodziełem przyciągnęły do Sannik wielu gości. Pałac wypełnił się melomanami, którzy podziwiali pianistkę Alicję Paletę-Bugaj i słuchali poezji czytanej przez aktorkę Dorotę Stalińską. Park – świadkami rycerskich potyczek i spacerowiczami. Niedziela Sannicka odbyła się po raz 49.
Już przed południem w parku rozpoczął się kolejny etap Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich. O 14.00 w pałacu rozpoczął się Koncert Chopinowski. Zagrała Alicja Paleta-Bugaj, niegdyś uczennica Jana Ekiera i Kazimierza Wiłkomirskiego, dziś profesor uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jurorka wielu prestiżowych konkursów. Recitalowi w Sannikach jak zwykle towarzyszyła poezja, tym razem w interpretacji Doroty Stalińskiej. Aktorka nie tylko czytała wiersze Norwida, Mickiewicza czy Kofty. Publiczności przedstawiła także swoje utwory z tomiku pt. Agape. – Chciałabym, żeby te wiersze uczyły ludzi okazywania uczuć. Wybrałam wiersze o miłości, bo to ona jest motorem życia – powiedziała artystka.
Po koncercie odbyło się otwarcie wystawy. Swoje prace prezentował Józef Panfil. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) kontynuuje tradycje polskiej szkoły pejzażu. – Odkąd odwiedziłem Santorini, zacząłem malować cykl południowy – widoki z Grecji, Toskanii, Dalmacji – mówił artysta.
Muszla koncertowa w parku też rozbrzmiewała muzyką. Zanim zaczął się koncert orkiestry dętej działającej przy OSP Sanniki, odbył się pokaz strażacki. Kto zdążył zatęsknić za deszczem, miał szansę być oblanym wodą z klasycznej sikawki z okresu międzywojnia. OSP z Czyżewa przyjechała dawnym wozem konnym. Druhowie ubrani w mundury z tamtych lat prezentowali pracę ręcznej pompy do gaszenia pożaru.
Tej niedzieli w Sannikach po raz ostatni mierzyli się rycerze z miast położonych na Szlaku Książąt Mazowieckich. Tytuł honorowej stolicy Księstwa Mazowieckiego otrzymały ex aequo Przasnysz i Ostrów Mazowiecka. Reprezentacja z Sannik zajęła trzecie miejsce na podium.
Organizatorami 49. Niedzieli Sannickiej byli: wójt i Rada Gminy, Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Na koncert w pałacu zaprosili: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, sannickie Koło TiFC i ECA. – W każdą niedzielę lipca i sierpnia zapraszamy do pałacu. Trwa u nas koncertowe lato. Można posłuchać świetnych pianistów i ciekawych zespołów. 9 lipca wystąpią uczestnicy warsztatów wokalnych „Wokół Chopina” – mówi dyrektor ECA, Monika Patrowicz. Do końca lipca w parku będzie również czynna wystawa plenerowa z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.
Więcej zdjęć na stronie www.tp.com.pl

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Siatkarskie zmagania

Już po raz ósmy gmina Bodzanów stała się stolicą siatkówki powiatu płockiego. Wszystko za sprawą …