Najnowsze informacje

TumJest w Łęczycy

Zjazd mężczyzn o imieniu Wojciech, tańce, śpiewy, historyczne namioty średniowieczne to tylko niektóre atrakcje spotkania „TumJest”. Na koniec na pamiątkę każdy otrzyma grudkę soli z kopalni w Kłodawie. Wydarzenie organizowane będzie 1 maja w Tumie koło Łęczycy.
– Celem spotkania jest pogłębianie oraz utrwalenie wiedzy, wiary i niezłomnego patriotyzmu Polaków. Jest ono kierowane do wszystkich, którzy chcą odkryć tożsamość swojej wiary w miejscu obecności św. Wojciecha. To czas, by dać szanse poznania własnej kultury. Odkryć przeszłość z bliska, poprzez osoby i miejsca – mówi organizator ks. Piotr Nowak.
Spotkanie „TumJest” organizowane jest po raz drugi. Hasłem przyświecającym tegorocznej edycji są słowa „Wojciech – święty świadek Ewangelii”.
Uczestnicy zbiorą się tradycyjnie na polu przy archikolegiacie łęczyckiej w godzinach przedpołudniowych. Zanim rozpoczną się uroczystości, czekają ich próby tańca i śpiewów. Ponadto dla uczestników przygotowane będą kramy z regionalnymi potrawami oraz historyczne namioty średniowieczne z pokazem kunsztu rzemiosła np. garncarskiego. Swój udział zapowiedzieli również motocykliści.
W południe przewidziana jest msza św.Odczytywane będzie przesłanie prymasa do uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odbędzie się też II Zjazd Wojciechów. Z kolei podczas uroczystej procesji zostają wprowadzone relikwie m.in. św. Wojciecha.
Każdy uczestnik otrzyma grudkę soli oraz śpiewnik, symbol tumski, nawiązujący do tematu spotkania w duchu roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Spotkaniu ponadto towarzyszyć będzie szereg zajęć o charakterze historycznym z elementami działań artystycznych. Muzyczną oprawę zapewni zespół Exodus 15.
Jak widać spotkanie „TumJest” to nie tylko okazja do przeżyć o charakterze religijnym – to również możliwość ciekawego spędzenia długiego weekendu majowego.
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Siatkarskie zmagania

Już po raz ósmy gmina Bodzanów stała się stolicą siatkówki powiatu płockiego. Wszystko za sprawą …