Najnowsze informacje

Ortograficzne łamigłówki

Po raz czwarty Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie gościł uczestników „Nadwiślańskiego dyktanda”. Zmierzyć musieli się z tekstem przygotowanym przez najlepszy duet językoznawców w Polsce – prof. Jerzego Bralczyka oraz Grażynę Majkowską.
Dyktando pisało ponad 140 osób. Wśród odważnych znaleźli się gimnazjaliści z Bodzanowa, Bulkowa, Blichowa, Czerwińska, Iłowa, Małej Wsi, Lasocina i Wyszogrodu oraz młodzież z czterech szkół ponadgimnazjalnych i zaproszeni goście. A bohaterami tegorocznego dyktanda byli „Hermenegilda Zając, średniowysoka, lekko tleniona blondyna, niespełna dwudziestoipółletnia rozhisteryzowana hipochondryczka oraz sfrustrowany i podenerwowany wyszogrodzki stróż prawa w rozchełstanym mundurze”.
Po sprawdzeniu prac wśród gimnazjalistów zwyciężyła Ida Gapińska (Gimnazjum w Bulkowie). Drugie miejsca zajęła Klaudia Michalska (Gimnazjum w Małej Wsi), a trzecie Paulina Kuczera (Gimnazjum w Czerwińsku). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych triumfowała Maja Macion (Zespół Szkół w Wyszogrodzie), przed Aleksandrą Sobocińską (Zespół Szkół w Wyszogrodzie) i Agatą Świętochowską (Zespół Szkół w Czerwińsku). W gronie VIP-ów najlepiej wypadła Mirosława Szymańska (kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wyszogrodzie). Kolejne miejsca zajęli Izabela Rutecka (pedagog w Zespole Szkół w Wyszogrodzie) i Hubert Więckowski (dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wyszogrodzie).
Współorganizatorem dyktanda i sponsorem głównych nagród było Starostwo Powiatowe w Płocku, które reprezentowała Małgorzata Struzik, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, książki z autografem prof. Jerzego Bralczyka, a w kategorii gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych za miejsca pierwsze i drugie – tablety.    (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Projekt w gąbińskim Staszicu

W gąbińskim Staszicu realizowany jest komponent językowy „TOCek na językach“ w ramach dwuletniego projektu edukacyjnego …